Yeşil Yol doğayı da işçileri de sömürmeye devam ediyor / 27.10.2016

Yeşil Yol doğayı da işçileri de sömürmeye devam ediyor!

Yöre halkının yayladan inmesi ve yayla zamanının bitmesi fırsat bilinerek yangından mal kaçırır gibi başlayan “Yeşil Yol” çalışmalarında işçiler yaylada mahsur kaldı.

Kavrun – Samistal yaylaları arasında tüm itirazlara rağmen yol yapımı devam ederken, yine Çamlıhemşin Koçdüzü yaylasında da yine yeşil yol çalışmaları başlatıldı.

Haber ajanslarından edinilen bilgiye göre 2400 rakımlı Koçdüzü yaylasında çalışan iki makine operatörü kar nedeniyle seyir halindeyken kayarak araçla birlikte şarampole yuvarlandı.

Araçtan fırlayan operatörlerden birinin bacağı kırılırken, diğer operatör yardım çağrısında bulundu. Yaylada ve yollarda biriken ve boyu yarım metreye ulaşan kar nedeniyle ambulans olay yerine ulaşamadı. Yolda biriken karın temizlenmesiyle işçiler olay yerinden alınarak hastaneye götürüldü.

Birçok kez uyardık, yine uyarıyoruz!

– Yeşil Yol’un doğaya vereceği zararın dışında 1900’den 3000 metreye kadar olan irtifalarda işçilerin çalışma koşulları bulunmamakta!

– Özellikle sonbahar ve kış aylarında yaylaların bulunduğu alanlarda işçi sağlığı ve güvenliği tehlike altında!

– Yine sonbahar ve kış aylarında yamaçlarda biriken karlardan dolayı çığ tehlikesi bulunmakta ve gelişi güzel yapılan çalışmalar çığı tetiklemekte! Bu nedenle yaylada bulunan evlerle beraber orada bulunan işçiler de risk altında!

– Yaşanan kazada can kaybının olmamasından ders çıkartılarak bir an önce yeşil yol çalışmaları durdurulmalıdır!

– Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ilan ettiği, hayatın olmazsa olmazı rant için doğa ve işçi sömürüsü yapılıyorsa, doğa üzerinde yapılan her yanlış uygulamanın geri dönüşü imkansız zararlar vereceği de mutlaka bilinmelidir!

 

Karadeniz İsyandadır Platformu & Fırtına İnisiyatifi

Diğer Yazılar