Zile/Çekerek HES Direnişi – 15.03.2015

Tokat’ın Zile İlçesinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi ilçede yapılması planlanan 3 HES’e karşı Çekerek ırmağı yanında toplandı. Basın açılmasının yapılacağını duyan HES’çi şirket “Reis Enerji” ırmak alnında bulunan iş makinelerini 10 km uzağında bulunan bir petrol istasyonun yanına yerleştirdi.

Basın açıklamasının ardından köylüler Zile-Çekerek yoluna paralel olan tarlalardan iş makinelerinin bulunduğu alana doğru yürüdü.
Yürüyüş esnasında Jandarma tarafından 7 kere barikat kuruldu ancak barikatlar aşıldı. Son barikatta jandarma tarlaların olduğu bölgeden geçiş yapmak isteyen köylülere biber gazı ve plastik mermi kullanarak durdurmaya çalıştı ancak jandarmanın göstermiş olduğu şiddete rağmen alana ilerleyiş engellenemedi.

Köylüyü yolundan döndüremeyen jandarma bu sefer iş makinelerinin bulunduğu petrol istasyonunu çevirerek koruma altına aldı. Jandarma komutanı ile yapılan görüşmelerde İş makinelerinin geri çekileceği söylenmesine rağmen çekilmemesi üzerine köylüler ile jandarma arasında arbede yaşandı.

Jandarma saldırısına karşı direniş 1 saatten fazla sürdü. Yoğun gaz bombası saldırısı sırasında bir çok insan hendeklerden yuvarlandı. Halk iki ayrı alana itilip, direniş bölünmeye çalışıldı. Tek talepleri iş makinelerinin alanı terk etmesi olan köylülere Jandarma sprey gaz arkasından plastik mermi ve sonrasında gaz bombalarıyla saldırdı. Halk barikatları aşıp iş makinelerine yönelince Toma halkın üstüne sürüldü. Bu sırada bir kişi yaralandı. Atılan gazdan etkilenince fenalaşan jandarmaları yine saldırdıkları köylü tutup kaldırdı. Olaylarda gözaltına alınan bir kişi Platformların ısrarıyla geri bırakıldı. Jandarma direniş karşısında barikatı geriye çekerek yolu açtı. Köylüler yine geleceklerini söyleyerek alandan ayrıldı. 7’den 70’e herkes doğa için direndi.

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!
(Karadeniz İsyandadır Platformu Aktarımı – 15 Mart 2015 Zile/Çekerek)

Diğer Yazılar