Validen HES savunması

Trabzon-Gümüşhane sınırında, tarihi Santa antik kenti yakınlarında, 1. ve 3. derece doğal sit alanı ve 3. derece arkeolojik sit alanında yapılan Berraksu 1-2 Regülatörü ve HES projesiyle ilgili Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun inşaatın derhal durdurulması kararına karşın inşaatın sürdüğü yönündeki haberlere  Gümüşhane Valisi Okay Memiş yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Kendilerine herhangi bir yargı kararı ulaşmamasına karşın Dumanlı köyündeki HES inşaatının kontrol edildiğini, müteahhit firma tarafından izin alınmadan birtakım işler yapıldığının tespit edildiğini ifade eden Vali Memiş, “Biz o işlemleri geçici olarak durdurduk. Yani izinleri aldıktan sonra firma işlemlerine devam edebilir. Neticede bu ülkede HES inşaatı yapmak yasak değil. Orada insanlarımızı endişeye düşürecek boyutta herhangi bir şey yok. Olmaması için de gayret edeceğiz. HES’ler bu ülkenin bir gerçeği. Mutlaka çevresel duyarlılıklara riayet edilmesi halinde müsaade edeceğiz. Ama tamamıyla yasaklayamayız” diye konuştu.

Vali Memiş’in açıklamaları üzerine konuşan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ise, “Sayın valinin bu açıklaması görevi savsaklamaktır. Gümüşhane ilinin en büyük mülki amiri olarak sayın valinin gereken hassasiyeti geciktirmeden göstermesi yasal bir zorunluluktur” diye konuştu.

21.11.2017

Kaçak HES’e Durdurma Kararı

Diğer Yazılar