Ordu Ulubey’deki bentonit madeni ve RES’e karşı açılan dava kapsamında bilirkişi incelemesi yapıldı

Ordu’nun Ulubey ilçesinde yapılmak istenen bentonit madeni ve rüzgar enerjisi santraline karşı bölge halkı ve ORÇEV’in açtığı dava kapsamında bölgede bilirkişi incelemesi yapıldı.

Ordu’nun Ulubey ilçesinde bentonit madenine, Gölköy ve Mesudiye ilçelerinde rüzgar enerjisi santraline karşı açılan davanın bilirkişi heyeti ilgili yerlerde incelemesini tamamladı.

Ulubey Yeni Sayaca, Yenimahalle, Çatallı mahallelerini de içine alan bentonit madeni işletmeciliği için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemli Ordu Çevre Derneği ve mahalle halkından 60 kişinin açtığı dava ve Gölköy-Mesudiye ilçelerinde RES için alınan ÇED’in iptali ve yürütmeyi durdurma kararı için Ordu Çevre Derneği ve Mesudiye Çevre Derneğinin açtığı dava için, Ordu İdare Mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, yerinde inceleme yaptı. İnceleme sonunda hazırlayacakları rapor sonrası Ordu İdare Mahkemesi, duruşmalı mahkemenin gününü belirleyecek.

HALK, TOPRAĞINA SAHİP ÇIKTI

Ulubey’de yapılan bilirkişi incelemesine mahalle halkı da katıldı. Sabah cami önünde toplanan yüzlerce köylü, bilirkişi heyetinii karşıladı. Köylüler, yapılan incelemede bentonit madenini neden istemediklerini ve görecekleri zararları dile getirdi. Ordu Çevre Derneği de ÇED dosyasındaki çelişkili görüşleri dile getirdi.

Ulubey incelemesinden sonra Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yönetim kurulu üyeleri Avukat Haluk Türkmen ve Coşkun Özbucak, mahkeme ve bilirkişi heyeti Gölköy-Mesudiye ilçelerinde yapılmak istenen RES incelemesine devam etti.

RES ÇALIŞMASI BAŞLATILMIŞ

Gölköy-Mesudiye arasında Harçbeli Geçiti mevkiinde RES inşaatının başladığı yerde de incelemelerde bulunuldu. Bu inceleme sonrası da bilirkişi heyeti, hazırlayacağı raporu mahkemeye sunacak.

İnceleme hakkında Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Bilirkişi Heyetiyle birlikte mahkeme süreci gereği yerinde inceleme yaptık. Dosyadaki iddiaların gerçekçi olmadığını yerinde göstererek anlattık. Özellikle Ulubey’de halkın katılımı çok iyiydi, düşüncelerini ve kaygılarını aktardılar. Mesudiye’de gittiğimiz yerde yerleşim yerine uzak olması, kar yağması nedeniyle muhtar katılımıyla incelemeyi gerçekleştirdik. Çalışmaya başlamışlar. RES çalışmasının başlatıldığının tespit edilmesini istedik. Her iki incelemede de halkın lehine bir rapor çıkacağını umuyoruz.” dedi.

Davanın avukatı ve dernek yönetim kurulu üyesi Haluk Türkmen de “Dava dosyasını bölgeyi inceleyerek hazırladığımız için ÇED dosyasının eksikliklerini biliyorduk. Bunları bilirkişi heyetine de anlattık. Davanın lehimize sonuçlanacağını umuyorum. Halk ormanına, suyuna, tarım alanına sahip çıkıyor.” dedi.

Evrensel-19.11.2023

Diğer Yazılar