Ayder Kayak Merkezi 49 Yıllığına Kiralanacak Yeni Rant Yolları Yapılacak

Rize Çamlıhemşin Samistal, Amlakit, Yukarı Kavron, Palovit yayla sınırları içerisinde yapılması planlanan ve “yapım ile kiralama” karşılığı 49 yıllığına verilmesine karar verilen Ayder Kış Sporları Merkezi projesi için yeni rant yolları yapılacak.

Samistal, Amlakit,Yukarı Kavron ve Palovit yayla sınırları içerisinde tapulu 428 ada 1 parsel kayıtlı orman vasfındaki taşınmaz ile 431 ada 10,11,12 ve 14 numaralı parsellerde kayıtlı taşınmazlarda belirlenen alanlarda planlanan “Ayder Kış Sporları Merkezi”nin  Yapım ile Kira karşılığı 49 yıllığına işletmesi ihale edilecek ve proje için yeni yollar yapılacak.

Kayak Merkezi İçin Yeni Yollar 

Rize İl Genel Meclisi, bölgedeki turizm potansiyeli geliştirme söyleviyle, 1 adet yolun Turizm amaçlı yol düzenleme programına, 5 adet yolun yeni yol programına, 9 adet yolun bakım onarım programına alınmasına kararını verdi

İl Genel Meclisi, Ayder Kış Sporları Merkezine ulaşım için mevcut yolların bakımının yanı sıra yeni yollar da yapacak. Ayder Kayak tesisi istasyon yolları için Hazindak Yaylası ve Samistal yaylasına 10 km’lik yeni yol yapılacak.

2018 Yılında 67.60 km Yeni yol Planlanıyor

Rize’de yayla turizmini geliştirmek adı altında çoğunluğu yayla yolları olmak üzere toplam 67.60 km yeni yol yapılması planlanıyor. İl Genel Meclisinde görüşülerek kabul edilen yollarla ilgili çalışmalara kısa sürede başlanılacağı bilgisi alındı.

Fındıklı ilçesi Ardeşen Siproma yaylası ve Fındıklı Yaylacılar köyü 9.40 km; Çamlıhemşin ilçesi Hazindak Yayla ve Samistal yayla Kayak tesisi istasyon yolları içi 10 km; Fındıklı ilçesi Gürcüdüzü-Arhavi Bağlantısı(Yeni Yol) Çamlık Çatak Artvin Arhavi ile Yusufeli Yolu için 24 km, İhlamurlu köyü Yenişehitlik Aslandere köyü yolu için 14 km, Arılı köyü Sulak Köyü ıhlamurlu köyü yolu için 10.20 km olmak üzere toplam 67.60 km yeni yol yapılma kararı verildi.
Ayrıca 2018 yılı için mevcut yayla ve köy yollarının bakım ve genişletilmesi kapsamında 109.02 km’lik çalışma yapılması planlanıyor.

İl Genel Meclisi Kararı İçin TIKLAYIN

Kayak merkezi projesinde 40 kilometre boyunca mekanik bir tesis kurulacak. 10-12 kilometresi transfer hatları olacak. Diğer pistlere ulaşım ve kayak hatları oluşturulacak. 30 kilometrelik bir pist hattından bahsedersek 45 kilometreyi bulacak bir pist yapılması planlanıyor. Tesis Kaçkarlar’ın tam da omurgasına yapılması planlanan proje havalimanına entegre olacak ve dağdan dağa genişletilebileceği belirtiliyor.

Karadeniz’in kalbi konumunda ki bu bölge, oluşturulmak istenen turizm merkezleri ile ranta açılıyor. Kaçkarlar;  yaylaları birleştiren Yeşil yol projesi, vadilerdeki TOKİ dönüşümlü oteller, dağların kalbine demir direkler dikerek yapılması planlanan kayak merkezleri ile kitle turizmine açılarak ranta kurban edilecek.

İlgili Haberler

Kaçkarlar’ın kalbine kayak merkezi yapılmak isteniyor

 

KAÇKARLARA DOKUNMA

21.03.2018 / Karadeniz İsyandadır- Birgün

Diğer Yazılar