Kaçkarlar’ın kalbine kayak merkezi yapılmak isteniyor

Ayder Yaylası merkezli   Palovit ve Kavron vadilerini ve 3-4 yaylayı içine alan adeta Kaçkarlar’ın kalbini yerleştirilecek büyük bir kayak merkezi için ihale yapılacak.

Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik dediği” ve Toki tarafından kentsel dönüşüme tabi tutulacak olan Ayder yaylasında kayak merkezi planlanıyor. Kayak merkezi projesinde 40 kilometre boyunca mekanik bir tesis kurulacak. 10-12 kilometresi transfer hatları olacak. Diğer pistlere ulaşım ve kayak hatları oluşturulacak. 30 kilometrelik bir pist hattından bahsedersek 45 kilometreyi bulacak bir pist yapılması planlanıyor. Tesis Kaçkarlar’ın tam da omurgasına yapılması planlanıyor ve havalimanına entegre olarak proje dağdan dağa genişletilebiliceği belirtiliyor

8 noktada kayak pistlerinin yer alacağı, 45 kilometrelik mekanik tesis uzunluğu bulunan ve yaklaşık 100 milyon euroya mal olması beklenen projeye, aralarında Rusya, Çin ve Arapların da yer aldığı 6 ülke talip oldu.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Kaçkar Dağları’nda yapılması planlanan kayak tesisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Projenin Türkiye’nin en büyük kış turizmi projesi olmaya aday olduğunu belirten Vali Bektaş, şöyle dedi:”Türkiye’deki diğer projeleri de biliyorum; böyle kapsamlısını, büyüğünü ve güzelini görmedim. Şartnameleri hazır. Son değerlendirmelerini yapıyoruz. Gerekli mutabakatlar sağlanırsa ‘yap-işlet-devret’ modeli ile ihaleye çıkacağız. 90 ile 100 milyon avro bir kapasiteli proje 3 etaplı düşünüldü. Toplamda 9 yılda gerçekleşmesi söz konusu. Niye böyle çünkü Türkiye’de çok canlı bir kayak sektörü yok. Proje aynı zamanda kayak sektörünün gelişmeleriyle gelişiyor. Gelişmeye yönelik bir kayak sektörü var ama. Atıl bir kapasite olmadan makul bir süre içerisinde projemizi tamamlamayı ön görüyoruz.”

Projenin iki yönü hizmet vereceğini, bunlardan birinin kayak ve kış turizmi diğerinin ise yaz turizmi olduğunu ifade eden Vali Bektaş, şöyle dedi: “Türkiye’de olan kayak tesislerini doyuracak kayak müşterisi yok. Dolayısıyla Türkiye yurt dışından kayak müşterisi bulmak zorunda. Bu süreç her yıl gelişiyor. Dışarıdan kayak müşterisi bulmak lazım. Bunu ise ‘yap-işlet-devret’ sistemiyle bulacağımız şirketin pazarlamasına bırakacağız. Bu projeyi devlet eli ile yapmak istemememizin bir nedeni de bu. Projeyi yaparsın ama işletmek ayrı bir şey. Profesyonellik istiyor. Özel sektörün dinamizmi, hareket kabiliyeti ile bu başarılabilir. Dokuz yıl süre uzun çünkü beklentileri karşılayarak ilerlemek istiyoruz. Diğer taraftan, Kaçkarlar endemik türleri doğal güzellikleriyle önemli bir yer. Dereleri, şelaleleri, yaylaları ve gölleriyle bölgemiz turizmin bir cazibe noktası olmuş durumda. Yazın da tepedeki yaylalara yaklaşıyoruz. Yaz boyunca bu proje bölgeye hizmet etmeye de devam edecektir.”

Diğer Yazılar