Yollar beton oldu sıra yaylalarda

Geçen yıl verilen Yeşil Yol projesine ilişkin karar yeniden gündem oldu. Avukat Demirci, Yeşil Yol Projesi bitmemiş gibi algı yaratıldığını ve yaylaların imara açılması için hazırlık yapıldığını belirtti.

Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylaları betona boğan ‘Yeşil Yol’ projesine ilişkin çıkan haberler tartışmaları beraberinde getirdi. DHA’da yer alan “‘Yürütmeyi durdurma’ kalktı; ‘Yeşil Yol’da çalışma başladı” başlıklı haberde Danıştay tarafından geçen yıl verilen karar yayımlanarak, projenin kaldığı yerden devam ettiği belirtildi. Yeşil Yol’a karşı açılan davalarda avukatlık yapan İbrahim Demirci, “Bunun yeni bir olaymış gibi neden yayımlandı onu anlamak gerekiyor. Bundan sonraki amaçları yaylalara şehir kurmak” dedi.

Karadeniz Bölgesi’ndeki 9 ilin yaylalarını bağlayan projeye ilişkin TEMA Vakfı tarafından 2011 yılında dava açtı. Danıştay İdari Dava Daireleri, bilirkişi raporlarına dayanarak 16 Ekim 2019 yılında Çevre Düzeni Planının ‘yürütmesini durdurma’ kararı verdi. 28 Nisan 2021 tarihinde projeyle ilgili tekrar değerlendirme yapan Danıştay yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. Geçen yıl çıkan kararı haberleştiren DHA, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin’e mikrofon uzattı. Gültekin, 2 yıl duran çalışmaların tekrar başladığını ve kaynak aktardıklarını belirtti. Yöre halkının çalışmalardan memnun olduğunu iddia eden Gültekin ayrıca doğayı turizmle koruyacaklarını öne sürdü.

GERÇEKLERİ GİZLİYORLAR

Yeşil Yol Projesi’ne ilişkin son gelişmeleri aktaran Avukat İbrahim Demirci, DOKAP Bölge Kalkınma İdraresi’nin gerçekleri gizlediğini belirtti: “Yeşil Yol zaten bitti. Yaylaları birbirlerine bağladılar. 5-6 senedir yayla bırakmadılar. Şimdi yürütmeyi durdurma karar kalktı, devam edeceğiz diyorlar. Devam edecekleri proje ne, bunu bilmek gerekiyor.”

İDARE ZATEN BİLİYORDU

Kararın yeni olmadığını belirten Demirci, “Bu kararı zaten idare biliyordu, bilmemesi mümkün değil. Yeni bir kararmış gibi servis etmelerinin altında başka bir şey yatıyor. Şimdiye kadar yapacaklarını yaptılar” dedi.

“Bundan sonra da yaylalarda şehir kuracaklar” diyen Demirci şu ifadeleri kullandı: “Bu kararın servis edilmesi, bundan sonra yapacaklarını gösteriyor. Bundan sonra yapılacak şey; yayların imara, yapılaşmaya açılması, akaryakıt ve mola tesislerinin inşa edilmesi olacak. Şehirler arasındaki otobanlarda olan ne varsa, burada da olacak. Bundan sonra bunu yapmaya, meşru kılmaya çalışıyorlar. Şimdiye kadar bir şey yapmadık imajı vermeye çalışıyorlar.”

Birgün – Gökay Başcan
18 Ağustos 2022

Diğer Yazılar