Alacaağız Sahiline Çamur Akıyor

Okan Group bünyesindeki Borcam Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ ,  Karadeniz Ereğli Alacaağız  bölgesinde hammadde elde etmek için kurduğu silis kumu tesislerinden Alacaağız sahiline çamur akıyor.

 

2012 yılında tesissin Alacaağız sahilini ve denizi kirletmesinden duyulan rahatsızlıkların dile getirilmesi sonrasında firma sahiplerinin  ‘’sıfır çevre kirliliği’’ hedefiyle hareket  ettiklerini  iddia etmelerine rağmen Alacaağız Sahili tamamen kirlenmiş durumda. Tesiste toprağın içinden maddelerin ayrıştırılması sırasında açığa çıkan atık sular ve kimyasallar Alacaağızı denizine veriliyor. Sahil boyunca kullanılan kimyasallardan dolayı ortaya çıkan toksit izinin fark edilmemesi için taş duvarlar ve kayaların gri boya ile boyanarak kamufle ediliyor.

Tesis kurulmadan önce sosyal yaşamda yeri olan sahilin artık kullanılamıyor olduğu ve kıyı balıkçılığının bitme noktasına geldiği ifade edilen bölgede aynı şirket tekrar  “kapasite artırımı ve cevher zenginleştirme tesisi kurmak” için izin almaya hazırlanıyor.

Yeni bir ÇED süreci başlatan şirket bugün (20 Temmuz 2017) halkı bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

 

 

 

 

 

 

Haber, Karadeniz İsyandadır

Fotoğraflar, Topal Garga

Diğer Yazılar