Ordu’da taş ocağı toplantısı yaptırılmadı

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde taş ocağı için yapılmak istenen “halkı bilgilendirme” toplantısına halk katılmadı. Halkın tepkisi sonrasında “toplantı yapılamamıştır” tutanağı tutuldu

Ordu Mesudiye ilçesinde Pınarlı, Akpınar, Darıcabaşı mahalleleri; Kabadüz İlçesi Derinçay Mahallesi’nde planlanan taş ocağı için Mesudiye ilçesindeki “Halkı bilgilendirme toplantısı” yapılması planlanan yerde yurttaşlar tepki gösterdi.

Bugün (10 Ocak) toplantının yapılmak istendiği salonun önünde bir araya gelen halk, içeri girmeyeceklerini ve “toplantı yapılamadı” diye tutanak tutulmasını istedi. İstanbul’dan da gelenlerin olduğu toplantı hakkında Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül,  şunları söyledi. “Ordu’da bir süredir HES ve taş ocağı durgunluğu yaşanıyordu. Birdenbire yeniden gündem olmaya başladı. Dağ, dere, tepe yok ediliyor. Ancak burada olduğu gibi halkımız topraklarına, sularına sahip çıkmaya devam ediyor” dedi.

İstanbul toplantısı sonuç verdi

Gönül, İstanbul’da Mesudiyelilerle toplantı yaptıklarını, alınan kararların uygunlandığını vurgulayarak, “Mesudiye’de Melet Irmağı üzerinde yapılan HES’lerin olumsuzlukları görülmeye başladı. Mesudiye taş ocağı ve HES bölgesi ilan edilmiş gibi gün geçtikçe yeni bir proje ile karşılaşıyoruz. Taş ocağı dışında Mesudiye – Koylihisar; Mesudiye – Giresun arasında yeni HES planlaması var.  Bunları değerlendirmek için İstanbul’da bir toplantı yaptık. 14 ve 15 Ocak tarihlerinde HES’ler için iki ayrı ‘halkı bilgilendirme toplantısı’ var. Toplantıda Mesudiye’yi korumak için mücadele kararı çıktı. İstanbul’da iki toplantı yaptık. Biri, taş ocağı için Akpınar Mahallesi Derneği’nde, diğeri de HES’ler için Arıkmusa Köyü Derneği lokalinde gerçekleştirdik. Toplantıya Mesudiye mahalle derneklerinin temsilcileri ve üyeleri katıldı. Çok verimli geçti. Taş ocağı ve HES’ler için yapılacak olan ‘halkı bilgilendirme toplantılarına’ katılım olmayacak, ‘toplantı yapılamamıştır tutanağı’ tutturulacak. Halk kararlı, taş ocakları ve HES’ler istenmiyor” dedi.

Sendika.Org
10.01.2020

Diğer Yazılar