Yol geldi Rant kapıda

Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin olmak üzere 8 ilin önemli yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirine bağlayan ve yoğun protestolara rağmen yapımı büyük ölçüde tamamlanan yeşil yol projesi güzergahında yapılacak turizm tesisleri için mali destek programı açıklandı.

Yaylaların doğal yapısını bozup, kitle turizmine ve turizm kaynaklı ranta kurban edileceği yönündeki yoğun itirazlara rağmen yapımı büyük ölçüde tamamlanan Yeşil Yol projesinde sıra turizm master planında yer alan turizm merkezlerinin yapılmasına geldi. Doğu Karadeniz Turizm Master planında yer alan 38 turizm bölgesi için oluşturulacak projelere etap etap mali destek verilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA),  bölgenin tarihi ve kültürel varlıklarını korumak, yöresel zenginliklere sahip çıkmak ve doğal güzellikleri ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanacak projelere toplam 20 milyon lira vereceğini duyurdu.

Başvuruları 27 Mart tarihine kadar alınacak mali destek programı için hazırlanacak projelere, Trabzon, Gümüşhane, Rize, Artvin, Giresun ve Ordu’daki valilikler, bakanlıklara bağlı kurum, kuruluş ve enstitülerin yanı sıra kaymakamlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının bölge, il ve ilçe müdürlükleri, üniversiteler, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, ticaret ve sanayi odaları ve kooperatifler başvurabilecek.

2600 km uzunluğunda 2000 — 2500 metre kotlardan geçen yol güzergahında turizm tesislerinin yanı sıra, akaryakıt istasyonları, kaza yardım merkezleri, yol yapım ve onarım birimleri yapılması da planlanıyor.

1. Öncelikli Yol- 1. ETAP

1. Öncelikli Yol- 2. ETAP
Mali Destek Programı 2. Etap programlarına 5 milyon TL bütçe ayrıldı. Bu projelere 250 ila 750 bin TL arasında destek verilmesi planlanıyor.

1. Öncelikli Yol- 3. ETAP

Haber: KİP
8.01.2020

Diğer Yazılar