Ardanuç halkı doğasına sahip çıktı

Şavşat Dernekleri Federasyonu, Ardanuç-5’ isimli hidroelektrik santral (HES) projesine ilişkin “ÇED Gerekli Değildir” kararı ile ilgili açıklama yaptı.

Danıştay’ın Artvin Ardanuç’daki Suat ve Polat dereleri üzerine yapımı planlanan ‘Ardanuç-5’ isimli hidroelektrik santral (HES) projesine ilişkin “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptalini onaması üzerine Şavşat Dernekleri Federasyonu’nca açıklama yapıldı. Açıklamada, yurttaşların yaşam alanlarına sahip çıktığının altı çizildi, “Bu uzun ve emek gerektiren kolektif mücadele süreci Ardanuç halkının doğasına, suyuna insanına ve tüm canlılarına sahip çıkma sonucu ile taçlanmıştır” denildi.

BÜYÜK BİR KAZANIM EKLENDİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Örneğimizde olduğu gibi uzun ve meşakkatli bir mücadele süreci bugün bu yanlış projenin hayat bulmasına engel olarak yaşam hakları hanesine büyük bir kazanım eklemiştir. Bu kazanımdan hep birlikte ne kadar gurur duysak yeridir. Bu süreçte kesintisiz ve kararlı bir mücadele sürdüren Ardanuç halkı, birbirleriyle dayanışmada yarışan köyler ve köylüler, her keşifte meydanları dolduran kadınlar, bu mücadelenin kazananlarıdır. Hukuki mücadele sürecinde ve işlerin hazırlık safahatinde başta Şavşat Dernekleri Federasyonu olmak üzere dayanışma gösterin bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Yaşasın yaşam hakkı mücadelemiz! Yaşasın bütün canlılar için yaşanılır bir dünya mücadelemiz! Yaşam alanlarımıza, emeğimize, irademize hep birlikte sahip çıkacağız!”

NE OLMUŞTU?
Danıştay Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Suat ve Polat dereleri üzerine yapımı planlanan ‘Ardanuç-5’ isimli hidroelektrik santral (HES) projesine ilişkin kararını vermişti. Danıştay Altıncı Daire, Rize İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği “ÇED Gerekli Değildir” kararını onamıştı.

BİRGÜN/ 11.01.2020

Diğer Yazılar