KAÇKARLARA DOKUNMA

Rize ili, Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve  51.500 hektar alanı kaplayan Kaçkar Dağları, 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Kuzey Anadolu Dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturur. Dört bin metreye yaklaşan zirvesi ile Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarıdır.

Karadeniz’in kalbi konumunda ki bu bölge, oluşturulmak istenen turizm merkezleri ile ranta açılıyor. Kaçkarlar;  yaylaları birleştiren Yeşil yol projesi, vadilerdeki TOKİ dönüşümlü oteller, dağların kalbine demir direkler dikerek yapılması planlanan kayak merkezleri ile kitle turizmine açılarak ranta kurban ediliyor. Doğaya insan eliyle yapılan saldırıların en korkuncunu Kaçkarlar’a yaşatmak istiyorlar.

Kaçkar Dağları’nın imara açılması, aşağıda okuyacağınız tüm özelliklerin yok olması, Karadeniz’in kalbinin yerinden sökülmesi anlamına gelmektedir.

KAÇAR DAĞLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

1- Kaçkarlar, endemizmin yüksekliği ile dünyada 25 önemli ekolojik bölgeden biri olarak kabul edilir.


2- Türkiye’de orman gülünün(Rhodendron) 3 bin metreye ulaştığı tek yer Kaçkar Dağları’dır.

3 -10 metre uzunluğu ve 10 santimetre çapındaki Şimşir Ormanları ülkemizde sadece Kaçkarlar’da bulunmaktadır. 

4 -Fırtına ve Palovit vadilerindeki 4 bin 603 hektar doğal yaşlı orman, hem bölgemizin hem de ülkenin bozulmamış birkaç orman ekosistemi arasındadır.

5 -Kaçkarlar, Dünya Vahşi Yaşamı Koruma Forumu tarafından Avrupa’da korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiştir

6 -Pleistosan‘e ait buzul izleriyle beraber aktüel buzullaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisidir. Kaçkar Dağları’nda yaklaşık 100 adet buzul gölü bulunmaktadır.

7 -Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan ve sadece bu dağlarda bulunan birçok sayıdaki ender bitki ve kelebek türüne ev sahipliği yapar.  

8 – Fauna açısından da zengin olan Kaçkar Dağlari; ayı, domuz, tilki, yaban keçisi, geyik sansar, çakal, yaban tavuğu vb. türlerin yaşam alanını oluşturmaktadır.

#KackarlaraDokunma

Karadeniz İsyandadır

Diğer Yazılar