AKP’li Yönetici, Çağlayan Vadisi’ni Savunan Yurttaşları Hedef Aldı

Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı Çağlayan Köyü’nde Kuzuoğlu Balık Çiftliği işletmesinin sahibi AKP’nin Fındıklı İlçe Yönetim Kurulu üyesi Hasan Kuzoğlu, Çağlayan Deresi’nde kurduğu balık çiftliği için arazi sahiplerinin haberi olmadan su boruları döşedi. Kuzoğlu, kendisine tepki gösteren yurttaşları hedef gösterdi.

Çağlayan halkı, AKP’nin Fındıklı İlçe Yönetim Kurulu üyesi Hasan Kuzoğlu’nu arazilerini izinsiz kullandığı için mahkemeye verdi. Mahkemeye taşınan konu neticesinde bir bilirkişi heyeti jandarmayla birlikte Çağlayan Vadisi’ne geldi.

‘DERE BİZİM EVİMİZ’ PANKARTIYLA KARŞILANDI

Keşif heyetini yaşam savunucuları ve vadide yaşayan yurttaşlar, “Dere bizim evimiz arazımı işgal etme, “Çağlayan Deresi ağlayan dere olmasın” yazılı pankartlarla karşıladı. Şirket çalışanlarının arazilerini koruyan yurttaşlara saldırması sonucu jandarma, köylülere müdahale etti.

AKP YÖNETİCİSİNDEN PROVOKASYON

Yaşanan arbede sonrası bölgede çalışmalarını sürdüren heyet, keşifi bitirmek üzereyken işletme sahibi Hasan Kuzuoğlu da alana geldi. Alandaki köylüleri hedef gösteren Kuzoğlu, “CHP il başkanı orada, ilçe başkanının kardeşi orada. Bunları da yürüten Fındıklı Belediye başkanı HDP’li. Biz doğanın savunucusuyuz, kimse doğaya zarar vermiyor. İstersek sokağa binlerce çıkacağımızı unutmayın” ifadelerini kullandı.

Yaşanan tartışma üzerine Jandarma olaya müdahale etti ve mahkeme heyeti olay yerinden ayrıldı.

ÇAĞLAYAN DERESİ YOK OLACAK

Yaşananlara tepki gösteren Mete Hacaloğlu isimli yurttaş, “Balık çiftliği kendisi için gerekli suyu Çağlayan Deresi’nden kullanmak istiyor. Suyu taşıyacağı boruları ise özel mülklere ve arazilere izinsiz, ağaçları keserek, arazilere girerek döşemesi hakkında bir dava açılmış durumda. Bugün ki keşifle de zaten aşikar olan durumu mahkeme heyeti yerinde görecek. Çağlayan köyünün deresini kullanarak, kontrolsüz bir şekilde suyun alınmasına karşıyız” dedi.

“Bu dere hepimizin” diyen Hacaloğlu, “Bizler burada yapılacak yatırıma, istihdama kesinlikle karşı değiliz. Hiç kimsenin ekmeği ile kesinlikle bir derdimiz yok, olamaz da zaten. Dedelerimizden aldığımız mirası torunlarımıza iletebilmek için bir çevre mücadelesi yapıyoruz. Bu mücadele aynı zamanda HES’lere karşı bir mücadeledir” şeklinde konuştu.

‘KOMŞULARIMIZ BİLE BİZE HABER VERMEDİ ÇÜNKÜ O FABRİKADA ÇALIŞIYORLARDI’

Arazisine izinsiz boru döşendiği için şikâyetçi olduğunu dile getiren Emine Hacıibrahimoğlu Usta isimli yurttaş ise, kendilerine bir şey sorulmadığını ve hatadan dönülene kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

“Arazimizden geçtiler, geçen yıl ben çok çaba gösterdim. Karakola haber verdim, geldiler. Devletin yardım ederek yaptığı asma köprümüzün ayağını kestiler” diyen Usta, şöyle konuştu:

“Bize komşularımız bile haber vermedi. Çünkü o fabrikada çalışıyordular. Ağabeyim Fındıklı’ya inmişti, indiğinde söylediler ona. Olay yerine gittiğimde o kadar derin, o kadar büyük görünmüştü ki gözüme. Müdahale ettim, önlerine geçtim. ‘Beni dinlemezseniz bile buraya atlayıp intihar edeceğim’ dedim. Demir boru döşenmişti o zaman. Buradan Fatih Sultan Mehmet geçmiş, eğilmiş atından su içmiş. ‘Ne kadar güzel su’ demiş. Canla, başla mücadeleye devam edeceğiz. Hiçbir insana sorulmaz mı? ‘Biz buradan geçiyoruz, siz ne düşünüyorsunuz’ denmez mi?”

‘CANIMI VERİRİM SUYUMU VERMEM’

Köy sakinlerinden 76 yaşındaki Melahat Alişan ise derenin suyuna yapılan müdahalelerden şikâyetçi olduğunu dile getirerek  “Bu dereyi kurutacağız diye uğraşılıyor. Yarın öbür gün cenazemizi yıkayacak suyumuz kalmayacak” dedi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN SUÇ DUYURUSU

Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu ise kendisini hedef gösteren AKP’li Hasan Kuzoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Artıgerçek/ Gençağa KARAFAZLI
16.11.2020

Diğer Yazılar