Sürmene’de bir mahalle kayıyor

Ağaçlar kesildi, çay bahçesi yapıldı, binalar dikildi sonuç heyelan …

Trabzon’un Sürmene ilçesi Soğuksu Mahallesi heyelan tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Zemininde kayma görülen 15 dekarlık alanda 7 bina boşaltıldı, risk arz eden 6’sının yıkımına başlandı, 2 bina inşaatı ise durduruldu. 200 dolayında kişinin tahliye edildiği heyelanlı bölgede, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nce ‘Fore kazıklı’ önlem alınması için çalışma başlatıldı.

İlçede arazi ve evi zarar gören Suzan Altıhoka yaşanan heyelanın tedbirsizlik sonucu oluştuğunu belirterek “Daha önce böyle bir tehdit yoktu. Buralarda binalar yapıldı. Ne olduysa ondan sonra oldu. Şimdi burada bir önlem alınıyor. Hastanenin bahçesindeki duvar açıldı. O bölgeden toprak alındı. O zaman gerekli tedbir alınmadı” dedi

Heyelan tehlikesine karşın tahliye edilen 18 konutlu apartman sakinlerinden emekli öğretmen Ali Kemal Bulut da endişeli olduklarını belirterek şöyle dedi:

“Bize ‘Tehlike var’ dediler bizler de buradan çıktık. Kiraya geçtik. Eşyalarımız çoğu içerde binamız hasar aldı. Kayma devam eder mi? Su binanın altından akıp gidiyor. Aslında çok sağlam bir bina. Ama afet işte. Gürültü ve taş sesi vardı. 1 hafta böyle durduk daha sonra çıktık. Mağduriyetimizden öte korkumuz var. Burada ağaçlar vardı. Şimdi ise çay alanı var. Ağaçların olmayışı bu heyelanda etkili oldu. Önlemler alınıyor. Fore kazıklar çakılıyor, bir duvar bir set daha yapılacak. İnşallah evimize döneriz” dedi.

Haber: Fatih TURAN/ (DHA)
29.12.2017

 

Diğer Yazılar