Dereye atık bırakan beton santrali şikayet edildi

Ordu Altınordu ilçesi Karapınar Mahallesindeki beton işletmesi atıklarını Değirmendere’ye boşaltılıyor.

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu üyeleri Karapınar Mahallesi’ndeki derenin kirletilmesini yerinde inceleyerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikayetlerini bildirdiler.

Yaptıkları inceleme hakkında bilgi veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, “Altınordu İlçesi, Karapınar Mahallesi’nde beton işletmelerinin hemen arkasından akan Değirmendere’ye oradaki işletmeler tarafından beton atığı bırakıldığını öğrendik. Durumu tespit etmek için gittiğimizde, dere yatağının büyük bir bölümünün çamur halindeki atıkla dolu ve üzerinden akan suyun berrak olduğunu gördük. Birkaç dakika sonra derenin suyu, yoğun bir şekilde atık karışmış bir halde akmaya başladı. Durumu fotoğraf ve video çekerek belgeledik.” dedi

Şikayetçi Olduk

Gördükleri karşısında üzüldüklerini belirten ve Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Ek Hizmet Binası’nın olay yerine yakın olduğunu söyleyen Ersan, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü arayarak derenin kirletildiğini ihbar ettik, dilekçe yazmamızı istediler. Biz de çektiğimiz fotoğrafları da ekleyerek dilekçemizi yazıp verdik. Dere yatağının beton atığıyla dolu olması, bu deşarjın uzun süredir devam ettiğini gösteriyordu. Birkaç metre aşağıda ise Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Ek Hizmet Binası bulunmaktaydı. Binanın hemen karşısında, derenin yolun altından geçiş başlangıcında atığın yanı sıra çöpler de belirgin bir biçimde duruyordu.

İçinde yoğun atık ve çöplerin olduğu Değirmendere, Melet Irmağı’na bağlanıp oradan da denize akmaktadır. Ordu halkının sağlığı ve ekosistemin daha fazla bozulmaması için, dereyi kirletenler hem ceza almalı hem de kirlettikleri dereyi bir an önce temizlemeliler.” dedi.

Diğer Yazılar