Yurttaşlar nükleer santrale karşı seslendi: Bu felaket bir seçim propagandasıdır

İstanbul Beşiktaş’ta Çernobil nükleer felaketinin 37. Yılı ve Akkuyu Nükleer Santrale yakıt getirilmesi ile ilgili yapılan açıklamada iktidarın seçim propagandasının felakete sebep olacağı vurgulandı.

ernobil nükleer felaketinin 37. yılında yurttaşlar, Nükleer Karşıtı Platformu’nun (NKP) çağrısıyla Çernobil’i anmak ve Mersin Akkuyu’da kurulan nükleer santrale nükleer enerji getirilecek olmasını protesto etmek için saat 19.00’da İstanbul Beşiktaş’ta Hakan Pastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında proje tamamlanmadan, tesis aktif hale gelmeden yakıt çubuklarının Akkuyu’ya getirilmesinin iktidarın bir seçim propagandası olduğu ve felakete sebep olacağı vurgulandı.

“YAŞANAN FELAKETLERE RAĞMEN NÜKLEERDE ISRAR EDİLİYOR”

Açıklamayı NKP adına Fatoş Nergis Çırnaz okudu. Çırnaz Çernobil nükleer felaketinin yarattığı yıkımları “Sağlık bakanlığı o süreçte kanser artışı olmadığını açıklasa da halk sağlığı uzmanları kadın göğüs kanserleri lösemi, tiroit hastalıklarındaki artış hızının radyasyona bağlı olduğunu açıkladı, ayrıca Dünya Sağlık Örgütünce kabul edilip onaylandı. Üniversitelerdeki bilim insanlarına Çernobil konusunda araştırma yapma yasağı getirildi. Aslında geçmişte ve günümüzde yaşanan tüm insani ve çevresel felaketlerde gerçekler hükümet yetkilileri, karar vericiler, lobiler sayesinde karartıldı ve gizlendi” sözleriyle anlattı.

Bütün bu gerçeklere rağmen Türkiye’de 50 yıldır “nükleer enerji sevdası”nın sürdüğünü ifade eden Çırnaz, “Bütün uyarılara ve itirazla rağmen AKP iktidarı tarafından yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer santraline Çernobil felaketinin yıl dönümünden bir gün sonra 27 Nisan’da nükleer yakıt çubuklarının getirileceği açıklandı. Proje tam tamamlanmadan, tesis aktif hale gelmeden yakıt çubuklarının Akkuyu’ya getirilmesinin bir seçim propagandası olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

“NÜKLEER SANTRALE İZİN VERMEYECEĞİZ”

NKP olarak bu politik tarih tercihini ve seçim yatırımını kazanım olarak gösteren siyasi iradeyi kabul etmediklerinin altını çizen Çırnaz, “Nükleer yakıt çubuklarının getirilmesi ülke geleceği için büyük bir tehdittir. Dünyadaki ilk “Yap, Sahip ol, İşlet” modeline sahip Akkuyu nükleer enerji santrali, hem ekonomik hem sosyal çevre felaketine yol açacaktır.

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren meslek odaları, sendikalar, dernekler ve sivil toplum kuruluşları olarak hiçbir koşulda nükleer yakıtın Mersin Akkuyu’ya getirilmesini kabul etmediklerini bir kez daha vurgulayan Çırnaz, “Ne dünyada ne ülkemizde nükleer santral istemiyoruz. Ülke geleceğimizin nükleer felaketlerle yok edilmesine izin vermeyeceğiz.

“İKTİDAR BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİ YAPMAYA ANT İÇMİŞ”

Felaket getirecek nükleer santrallere karşı duyarlı tüm kurumları ve nükleer karşıtlarını mücadeleye çağıran Çırnaz, “‘Nükleer santralı kapatacağız’ demeyen hiçbir siyasi partiye oy vermeyeceğimizin altını çiziyoruz. Nükleer yakıtın Akkuyu’ya getirilmesini istemiyoruz. Ülkemizi bu felakete sürüklenmesine seyirci kalmayacağız” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından siyasi parti temsilcileri söz aldı. Yeşil Sol Parti’den söz alan Ayhan Çelik “Yarın reaktif olmamak için bugün aktif olma zamanı. Biliyorsunuz bugünlerde Arşin’deki termik santral durdu. Çünkü depremde hasar gördü. Eğer o bir nükleer santral olsaydı bugün Türkiye deprem ve asbest afetinin üzerine, bütün ekolojik tahribat üzerine bugün bir de sınır ötesi bir nükleer tahribat ile karşı karşıya kalacaktı. Tehlike bu kadar yakınımızda. Bütün kötülükleri yapmaya ant içmişçesine yarın bu ülkeye nükleer yakıt getirilmeye çalışılıyor. Hem de gözümüze sokarcasına hem de Çernobil’in yıl dönümünde. Buna izin vermeyeceğiz diyerek Yeşil Sol Parti amasız, fakatsız nükleer santrale karşı olduğunu ifade etti.

“NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT”

Sol Parti’den Göksu Demirdağ, “Burada sömürüye karşı yaşam ve doğayı savunmak için bulunuyoruz. Almanya’nın ülkede tüm nükleer santralleri kapatma kararı aldığı bu günlerde nükleere hayır diyoruz, ülkemizde nükleer istemiyoruz. Nükleere inat yaşasın hayat” derken Yeşiller Partisi’nden söz alan temsilci ise “Çernobil için iş işten geçmiş olabilir ama Akkuyu için, Sinop için iş işten geçmiş değil. Seçime günler kala sadece oy için iktidarın oraya nükleer yakıtlar getirmesini Yeşiller partisi olarak kabul etmiyoruz. Nükleer santral, nükleer enerji, nükleer silah karşıtlığı bizim politikalarımızın temeli. Bu yüzden nükleere hem Türkiye’de hem de dünyada karşı çıkıyoruz” dedi.

CHP Maltepe ilçe örgütü Doğakent Hayvan Hakları Konseyi adına söz alan temsilci de “Ne bu topraklarda ne de gezegenimizin herhangi bir köşesinde nükleer santral istemiyoruz. Nükleer ölümü reddediyoruz. Toprağımızı ve geleceğimizi iktidarların güç savaşlarına karşı savunmaya her alanda devam ediyoruz. Çernobil’i unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Nükleere inat yaşasın hayat” ifadelerini kullandı

Haber:Evrensel
27.04.2023

Diğer Yazılar