Ordu Çevre Derneği: Şikayet var ama önlem alınmıyor

Ordu Çevre Derneği, Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi’nde deniz kıyısında kıyı koruma yasasının çiğnenerek duvar yapılmasına tepki gösterdi.

Ordu Çevre Derneği, Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi’nde deniz kıyısında yapılan duvar için verilen dilekçeye geç yanıt verildiğini belirterek yasal olmayan duvarın bitirimek üzere olduğunu duyurdu.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi’nde kıyı koruma yasasının çiğnendiğini, kıyının bozulduğunu ve izinsiz olarak taş duvar örüldüğünü bildiren dilekçelerini Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ve Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerine verdiklerini; şikayet dilekçeleriyle yasadışı çalışmanın durdurulmasını ve gerekli işlemin yapılmasını istediklerini açıkladı.

KIYILAR YOK EDİLİYOR

Dernek tarafından yapılan açıklama şöyle: “Mahalle halkı tarafından derneğimize gönderilen fotoğraflarla Güzelyalı Mahallemizde kıyı koruma yasasına aykırı çalışma yapıldığına yönelik şikayet geldi. Yerinde yaptığımız incelemede şikayetin doğru olduğunu gördük. Bunun üzerine 28.04.2023 tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ve Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne fotoğraflarla birlikte şikayet dilekçesi verdik. 20.05.2023 tarihinde derneğimize gelen Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yazısında şikayetimizin doğru olduğu ve taş duvarın kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kıyı alanı içinde kaldığının görüldüğü belirtilerek OBB’ye ve Altınordu Belediyelerine gereğinin yapılması istenmektedir. Ayrıca aynı tarihte OBB’den gelen yazıda da Altınordu Belediyesine gereğinin yapılması için yazı gönderildiği belirtilmektedir. Görülüyor ki haklıyız ancak kurumlar gereğini yapana kadar duvar yapımı bitecek, kıyı işgal edilmiş olacak. Bu durumda iş işten geçmiş olmaktadır.”

“GECİKEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR”

Açıklamada kıyılara verilen zararların giderilmesi mümkün olmadığı vurgulanarak “Verdiğimiz dilekçenin gereği hemen yapılsaydı hem duvar yapılmazdı hem de kıyıya verilen zarar önlenebilirdi. Ancak kurumlar gerekli adımı zamanında atmadığı için zararlar önlenemiyor. Şimdi ne olacak? Zarar giderilebilecek mi? Yapılan duvar yıkılacak mı? Aynı yerde yasadışı beton iskele yapılmıştı, şikayetimiz sonrası yıkılmıştı. Şimdi bu zarar da giderilmeli, sorumlular cezasız bırakılmamalıdır. Mahalle halkıyla da yaptığımız görüşmede OBB’ye sözlü şikayet yanında Cimer’e de başvurduklarını söylediler. Şikayetler oluyor ancak nedense zamanında önlem alınmıyor.” denildi.

Haber: Evrensel
21.05.2023

Diğer Yazılar