“Ya kanal ya Karadeniz”

Kanal İstanbul’un sadece İstanbul için değil Karadeniz ekosistemi için de bir yıkım projesi olduğunu söyleyen Karadenizli yaşam savunucuları  İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerine giderek itirazda bulundu.

İstanbul’un Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan Durusu’dan başlayıp, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Sazlıdere Barajı’ndan geçerek, Küçükçekmece’de son bulması planlanan Kanal İstanbul Projesi’ne Karadeniz’den de itiraz var. 

Rize

Kanal İstanbul’un Çevre Değerlendirme Raporu’na (ÇED) itirazların 3 Ocak’a kadar iletilmesi gerektiğinin duyurulmasının ardından Artvin, Rize, Ordu, Samsun Trabzon, Sinop, Bartın illerindeki Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri önünde, İstanbul’daki gibi uzun kuyruklar oluştu. 

Sosyal medyada #YaKanalYaKaradeniz sloganıyla destek bulan itirazlara Karadeniz İsyandadır, Yeşil Artvin Derneği, Sinop NKP, Ordu Çevre Derneği, Samsun Çevre Platformu, Bartın Platformu ve CHP İl örgütlerinden destek geldi. 

“Kanal İstanbul projesi sadece İstanbul’un değil Karadeniz’in de ölüm fermanıdır” diyen çevre platformları, itiraz gerekçelerini şöyle sıraladı: 

– Kanal İstanbul projesi Karadeniz ekosistemini olumsuz etkileyecek. 

– Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerin doğası bozulacak

– Karadeniz’in soğuk ve tatlı suyuyla Akdeniz’den Marmara’ya, oradan da Karadeniz’e varan sıcak ve tuzlu su birleşecek. Denizlerin su-tuz ve yaşam dengeleri alt üst olacak. 

– Karadeniz kıyısına toplam 54 milyon 605 bin 865 metrekare dolgu yapılacak. Dolguda kanal hafriyatından çıkacak malzeme kullanılacak.

– Kanal İstanbul projesinde en az 1 milyar metreküp hafriyat çıkacak. Çıkan hafriyat Karadeniz sahiline dökülecek. 

Trabzon

3.01.2020

Diğer Yazılar