Video Röportaj: Kömürün Yarısı

Ömrünün yarısını kömüre verenlerle, ömrümün yarısını kömüre karşı direnişte geçirenlerin hikayesi. K-ömürün Yarısı; Bartın Amasra’da hem kömür madeninde ekmeğini çıkaranların hem de kömürlü termik santrale karşı doğa ve yaşam hakkını savunanların iç içe geçmiş mücadelelerine odaklanıyor.

14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen maden faciasıyla 42 maden emekçisinin hayatını kaybettiği Amasra’da kömüre dayalı ekonomi kuşaktan kuşağa devam ederken, kömürlü termik santrala karşı mücadele de 20. yılına yaklaşıyor.

Dünya kömürden vazgeçme planları yaparken, Amasra termik santralinin önü şu anda kesilmiş durumda ancak kömür madeninden çıkış şimdilik pek mümkün gözükmüyor. K-ömürün Yarısı; “Kömüre dayalı ekonomik yaşamdan adil bir dönüşümle çıkılabilir mi? Amasra kömürsüz yapabilir mi? Hem ekmeğini kömürden çıkarıp hem de termik santrale karşı çıkmak nasıl mümkün olabiliyor?” gibi sorulara cevap ararken doğa ve emek hakkının ortak ve tezat yanlarına dokunuyor.

K-ömürün Yarısı’nda Bartın Platformu üyesi ve Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi, Ormancılık Politikası Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Atmış’ı, Bartın Platformu üyesi Adnan Soylu’yu, eski maden işçileri Şenol Kayhan ve Mehmet Bıldırcın’ı ve termik santralin kurulması planlanan Gömü köyü yurttaşlarından Müzeyyen Dağlıoğlu’nu dinliyoruz.

31 Ocak 2023

Diğer Yazılar