Ordu’da tarihi kalenin altında dinamit patlatıldı

Ordu’da tarihi kalenin altında dinamit patlatılıyor, kaya mezarları yok ediliyor

Geçtiğimiz eylül ayında bulunan tarihi Kibele Heykeli’nin çıkarıldığı Ordu Kurul Kalesi, taşocağı tehdidi ile karşı karşıya. 2100 yıllık, 6. Mithridates dönemine ait kalenin eteklerinde her gün onlarca dinamit patlatılıyor.

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, Ordu’nun Bayadı köyü sınırları içerisinde, Kurul Kayalıkları’nın zirvesinde konumlanan Kurul Kalesi’nde, 2010 yılından itibaren Prof. Dr. Yücel Şenyurt’un başkanlığında arkeolojik kazılar yürütülüyor.

Tam 2100 yıllık kaleye ilişkin kazılarda, geçtiğimiz eylül ayında, tarihi Kibele Heykeli’nin bulunması, büyük bir heyecana neden oldu. Bir hafta içinde 15 bin ziyaretçi Ordu’ya akın etti. Ancak bilimsel çalışmaların sürdüğü kayalıkların Melet Irmağı’na bakan yamacında, yüzlerce yıllık kaleyi tehdit eden başka bir çalışma sürüyor. Tarihi kalenin altını oyan taş ocağı için, her gün onlarca dinamit patlatılıyor.

58c5cbbac03c0e26b843792d

BİLİRKİŞİ: HEYELAN OLUR

1996’da koruma kurulunca kalenin çevresi 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı ilan edildi.

Ardından sit alanı içinde açılan taşocağının ruhsatını mahkeme iptal etti. Ancak 2011 yılında ocağı işleten Kırca Mühendislik, kale ile ayrı kaya kütleleri üzerinde bulunduklarını ileri sürerek sit alanının daraltılmasını talep etti. Ordu İdare Mahkemesi’nin istediği bilirkişi raporunda, taşocağının kale yerleşimini tamamen yok edebileceği ifade edilmesine rağmen, Ordu Müzesi ve bilimsel kazıları yürüten Prof. Dr. Yücel Şenyurt farklı bir rapor tanzim ederek, taşocağının bulunduğu alanın, arkeolojik sitten çıkarılabileceğini bildirdi. Bunun üzerine mahkeme, taşocağının bulunduğu alanın arkeolojik sit alanı dışına çıkarılmasını onayladı.

Bugünlerde taşocağının faaliyetleri sürerken, tarihi kalenin altındaki kaya mezarları da yok oluyor. Ocak aynı zamanda, kale için gözle görülür bir tehdit oluşturmuş vaziyette.

Diğer Yazılar