Ordu’da HES kararı halkının açtığı dava sonucu iptal edildi

Korgan ilçesi Çiftlik Mahallesi’nde yapılmak istenen HES için bölge halkının açtığı dava sonucu imar değişikliği projesi iptal edildi.

Ordu Korgan ilçesi Çiftlik Mahallesi’nde yapılmak istenen ve bölge halkının yoğun tepkisi sonucu fiili olarak durdurulan Hidroelektrik Santrali (HES) imar değişikliği plan Ordu 1’inci İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildi. Doğaya geri dönüşü mümkün olmayan zararlar vereceği yönünde çıkan bilirkişi kararını da değerlendiren mahkeme heyeti,1 üyenin itirazına rağmen oy çokluğu ile karar aldı.

Dosyaya ilgili mahkemenin gerekçeli kararı şu şekilde: “Dava dosyası ve bilirkişi raporunun birlikte değerlendirilmesinden; dava konusu imar planlarının, dayanağı olan 2013 tarihli Nihai ÇED Raporu’nda önerilen güzergâha, yapı konumlarına, tesislere, tekniğe uygun olmadığı 2020 yılında yapılan bir fizibilite raporu esas alınarak hazırlandığı anlaşıldı. Nihai ÇED Raporu’ndaki yükleme havuzlarının kaldırıldığı, santral ve regülatör tesislerinin yerlerinin değiştirildiği, dava konusu planların 11.11.2013 tarih ve 3218 sayılı ÇED Olumlu Kararı almış olan projeye aykırı olarak hazırlandığı gözetildiğinde; dava konusu planlarda hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

ÇED DE İPTAL EDİLDİ

Karar sonrası açıklama yapan davanın avukatı İsmail Topçuoğlu, Ordu 2’nci İdare Mahkemesi’nde ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal ettiğini belirterek, “Mahkeme, şirketin yaptığı çalışmaların kaçak olduğunu, yaptığı ve sonra yıkılan şantiyenin kaçak olduğunu, şirketin gerekli mülkiyet işlemlerini bitirmeden ve gerekli izinleri tamamlamadan işe başlamaya çalıştığını tespit ederek, yasadışı çalışmaların hukuken korunamayacağına ve ÇED raporunun da iptaline karar vermiştir. Yaptığımız fiili ve hukuki mücadele de bize inanan, destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

‘DAYANIŞMAYLA KAZANDIK’

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ise, şunları söyledi: “Korgan halkı birlikteliğinin ve dayanışmasının ödülünü aldı. Kadın erkek birlikte derelerine sahip çıktılar. Halkın mücadelesinden biz de öğrendik. Korgan deneyimi Gölköy’deki HES için açtığımız davaya da örnek oldu. Korgan gibi Gölköy’deki HES için yapılmak istenen imar değişikliğini iptal ettirdik. Emek veren herkesi kutluyorum.”

(ANKA) 13.05.2022

Diğer Yazılar