Ordu’da çöp tesisine direnenlerin gözaltına alınmasına tepki

Ordu İlküvez’de çöp tesislerine karşı direren köylülerin gözaltına alınmasına partiler, sendikalar ve dernekler düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Ordu’da çöp tesislerine karşı direren köylülerin gözaltına alınmasına tepki gösteren partiler, sendikalar ve dernekler, basın açıklamasıyla Çaybaşı İlküvez halkının direnişine destek verdi.

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ve direnişteki vatandaşların da katıldığı eylemde basın açıklamasını Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak okudu.

Ordu Büyükşehir Belediyesinin İlküvez’deki çöp tesisinden hukuksuzluk kokularının yükseldiğini belirten Özbucak, “Üç aya yaklaşan süredir direniş çadırı kurarak, yaşam alanlarını koruyan, tesiste ÇED raporunda yazılmasına karşın eksikliklerin giderilmemiş olması çevre kirliliğine neden oldu. Sular kirlendi, orman çöple doldu, yaban yaşamı da olumsuz etkilenmeye başladı. Bizler Çaybaşı ve Ünye’de bulunan partiler, sendikalar, dernekler olarak halkımızın duyarlılığına, çadır direnişine sahip çıkıyoruz, haklı mücadelelerini destekliyoruz” dedi.

Direnişin zor şartlarda sürdürüldüğünü vurgulayan Özbucak şöyle devam etti:

“Kar kış demeden kadın erkek, genç yaşlı özverili mücadeleleriyle duymayan kulaklara, görmeyen gözlere haklılıklarını kanıtladılar. Çöp bölgesine giden herkes şaşkınlıklarını, kızgınlıklarını gizleyemediler. Yani yapılmayacak yer neresi diye sorulursa, burası denecek yere çöp tesisi kuruldu. Orman kesildi, rüzgara açık tepeye bu tesisinin planlamasını yapmanın akla mantığa uygunluğu olmadığı gibi bilimselliğe, ekoloji ve çevre kurallarına uygunluğu hiç yok.”

“GÖZALTILAR KABUL EDİLEMEZ”

Halkın haklı direnişinin, gözdağı verilerek, gözaltına alınarak durdurulamayacağının altını çizen Özbucak, “Bizler her şart altında halkımızla birlikte olacağız. Onları sesi, kürsüsü, güvencesi olacağız. Halkımız kurallara uyulmadığı, yasalar hiçe sayıldığı için yasaları, hukuku savunmaktadır. Yetkililerin yapması gerekeni halk yapıyor. Nedense yetkililer de halkı cezalandırmaya çalışıyor. Halkın sesine kulak verme yerine gözaltına alınmaları yaşam alanlarını koruma çabasını engelleyemez. 80 günü aşkın süredir direniş çadırında hem de karda kışta bu insanlar neden bekliyorlar, talepleri nedir, diye sormak gerekirken gözaltı ile karşılaşmaları kabul edilemez. Ordu Valiliğinden halkı gözaltına alması için değil, güvenliğini sağlamasını için emir vermeye çağırıyoruz. Halkın geleceğini, sağlığını tehdit eden tesisinin denetlenmesi, sorumlular hakkında soruşturmanın açılması gerekirken halkın gözaltına alınması kabul edilemez” diye konuştu.

ARTIK BİZLER DE İLKÜVEZLİYİZ

Partiler, sendikalar, dernekler olarak bugüne kadar olduğundan çok İlküvez halkının yanında olacaklarını ifade eden Özbucak şöyle devam etti:

“İlküvez halkına yaşatılacak mağduriyet bizlere de yaşatılmış olarak kabul edeceğiz. Her gün direnen halkın yanında olacağız. Halk, direnişleriyle birlikte yasal-hukuksak haklarını da kullanmaya başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinin çöp alanı ile ilgili imar değişikliğinin hukuksuzluğunu belirten itiraz dilekçesini dün Ordu Büyükşehir Belediyesine iletti. Şimdi sırada ÇED kurullarının yerine getirilmediğini kanıtlayan belgelerle İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne şikâyet ve suç duyurusu dilekçesi vermek için hazırlanıyorlar. Halkın yaşam alanlarına sahip çıkma çabası sürüyor, bizler de onlarla beraberiz. İlküvezlilerle kardeş olduk. Artık bizler de İlküvezliyiz. Bu nedenle yeniden haykırıyoruz: İlküvez halkının çığlığı duyun. Çöp işkencesini sonlandırın.”

Evrensel/ 12.03.2020

Diğer Yazılar