ORÇEV’den dereleri kirleten beton işletmeleri hakkında suç duyurusu: Derelerimiz atık alanı değildir

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Altınordu ilçesinde Karapınar Mahallesindeki OSB’deki beton işletmelerinin atıklarının küçük dereye boşalttığını belirterek şikayette bulundu.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, Altınordu ilçesi Karapınar Mahallesi’ndeki Organize Sanayi Bölgesi’nde beton işletmelerinin çimento atıklarını küçük dereye boşalttıklarını belirterek Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne şikayette bulundu.

“ÖNLEM ALINANA KADAR ÇALIŞMALARI DURDURULMALI”

Daha önce de Karapınar Mahallesinde bulunan Penta Beton ve 52 Beton hakkında dereyi ve Melet Irmağı’nı kirlettikleri için şikayetlerinin olduğu ve bu şirketlere cezai işlem uygulandığı belirtilen açıklamada; “Ancak kirletme devam etmektedir. Sucul canlı yok olmakta, çimento atıkları Melet Irmağı’na akarak denize de ulaşmaktadır. Ekosisteme zararı olan,  çevre kirliliği yaratan bu tür olumsuzluklarla her yerde karşılaşılmaktadır. Sorunu cezai işlemle sonuçlandırmak yetmez, yaptırım uygulanmalı hatta gerekli önlem alınana kadar işletmelerin çalışması durdurulmalıdır” denildi.

“SÜREKLİ DENETİM YAPILMALI”

Şirketler için ceza ödemenin önlem almaktan daha ucuza geldiği için sorunun çözülmediğinin altı çizilen açıklamada şöyle denildi; “Bu nedenle takipçisi olacağız. Üst üste aynı suçu işlemenin yaptırımı ağır olmalı ki, kirletme engellenebilsin. Ayrıca önlem aldıracak olanları da görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü şikayetler olduğunda değil, sürekli denetimler yapmalı ki, önlemler alınabilsin. Ancak o zaman ekolojik kirlenmenin önü alınır. Derelerimiz atık deposu değil, yaşam alanlarımızdır. Dernek olarak sorun çözümlene kadar mücadelemiz sürecek.” 
Haber: Evrensel – 2.11.2022

Diğer Yazılar