ORÇEV: Korgan Yaylası’ndaki maden sondajı yasadışı

ORÇEV, Ordu Korgan Yaylasında Valiliğin maden sondaj çalışmaları izin verme hakkının olmadığını belirterek, “Tarım Orman İl Müdürlüğü Mera Kurulu kararı olması gerekir. Ancak bu karar yok” dedi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu’nun yüzde 74’ünün maden sahası olarak belirlendiğine dikkat çekerek, “Kiminde ÇED süresi başlatıldı. Halkla yaptığımız toplantılar sonrası İdare Mahkemesine davalar açmaya başladık. Ancak Korgan yaylasında yapılan sondajın ne ÇED kararı var ne de Tarım Orman İl Müdürlüğü Mera Kurulu’nun kararı. Kimse kafasına göre sondaj yapamaz ve hiçbir makam da kendince izin veremez. Ordu Valiliği’nin şirketin sondaj yapabilmesi için izin yazısı var. Ancak bu izin geçerli değil.” dedi.

“YASA AÇIK”

Maden yönetmeliğine göre sondaj çalışmaları için izin şartları olduğu vurgulanan ORÇEV açıklamasında yönetmelik hakkında şu bilgiler verildi, “Yönetmelik açıkça izin şartlarını belirtiyor. Şöyle ki, ‘Maden arama ruhsat sahibi, mera, yaylak ve kışlakların bulunduğu alanlarda; sondaj, yarma, galeri gibi fiziki müdahale gerektiren maden arama faaliyetleri yapılmadan önce gerekli belgelerle İl Tarım Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurur. Başvuru tarihinden itibaren otuz gün içinde İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu uyulması gereken esaslar belirlenerek mera tahsis amacı değiştirilmeden izin verilir. Bu faaliyetler sonrası maden arama ruhsat sahibi, faaliyette bulunduğu bölgeleri düzenleyerek en geç altı ay içinde çevre ile uyumlu hale getirir. Maden arama ruhsat sahibi faaliyetlerini, verdiği bilgi doğrultusunda yapmak zorundadır.’ denilmektedir. İşte bu yönetmeliğe göre Tarım Orman İl Müdürlüğü MERA Kurulu toplanarak ‘uygundur’ derse izin verilir. Ancak Valilik Makamının yazdığı Korgan Kaymakamlığına yazdığı 10646722 sayılı izin yazısında yönetmelik ilgi gösteriliyor. Oysa Mera Kurulu kararından söz edilmiyor.” denildi.

“BİLGİ İÇİN DİLEKÇELERİMİZİ VERDİK”

Korgan yaylasında sondaj çalışması için bilgi edinmek yasası gereği kurumlara dilekçe verdikleri de belirtilen açıklamada, “Yönetmelik gereği Mera Kurulu kararı olması gerekir. Var mı yok mu diye Tarım Orman İl Müdürlüğüne, ÇED var mı yok mu diye de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne dilekçemizi verdik. Şirketlere yasadışı izinle verilen sondaj çalışması durdurulmalıdır. Yaylalarımızı yok eden şirketlere izin verenlere de şirketlere karşı da hukuksal ve fiili mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.

Haber: Evrensel – 9.08.2023

Diğer Yazılar