Meralarını Korumak İsteyen Çambükü Köylülerine Jandarmadan Sert Müdahale

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde mera ve tarlalarının üzerine yapılmak istenen organize sanayi bölgesine karşı köylülerin yaptığı eyleme jandarma müdahale etti. Jandarmanın darbettiği köylü kadınlardan bazıları yaralandı.

Tarla ve meralarına bir gecede alınan kararla, kendilerinin onayı olmadan el konulduğunu belirten Çambükü köylüleri tarla ve meralarında organize sanayi bölgesi istemediklerini belirterek eylem yaptı. Köylülerin yaptığı eyleme jandarma müdahale ederek köylüleri darbetti. Jandarma müdahalesi sırasında bazı köylü kadınların boynunda ve kollarında darp izleri oluştu.

“EKİP BİÇECEK, HAYVAN BESLEYECEK ARAZİMİZ KALMADI”

Çambükü Köyü Muhtarı Fata Celep köylerinde organize sanayi bölgesi istemediklerini belirterek; “Ne valimiz, ne kaymakamimiz, ne belediye başkanımız ne de ilgililer gelip bize gelip de ‘Biz sizin köyünüzde organize sanayi bölgesi yapıyoruz, siz ne diyorsunuz’ diye sormadı. Bu araziler tapulu yerlerimiz, buraları ekip biçip geçimimizi sağlıyoruz, hiç yerimiz kalmadı. Meramızı da aldılar. 470 dönüm merayı bir gecede hazineye devrettiler. Bizim 2700 küçük ve büyük baş hayvanımız var onları bu merada besliyorduk” dedi.

Tarlalarının karşılığı olarak para yatırldığını ama çoğu köylünün bu parayı almadığını belirten Celep; “Sadece bir aile var onlar aldı. Biz razı değiliz. Davamız istinaf mahkemesinde.”

“JANDARMA BİZİ DARBETTİ”

Celep jandarmanın kendilerini darbettiğini belirterek şunları söyledi; “Bugün muhtarlar günüymüş, vali bey bütün muhtarların muhtarlar gününü kutlarken burada tarlalarımız vermek istemediğimizi, köyümüzde organize sanayi bölgesi istemediğimizi söylediğimiz için kadın jandarma benim boynuma sarılıyor. Kardeşim Hayriye Celep’in kollarını mosmor ettiler.”

“KÖYÜMÜZÜN DİBİNDE ORGANİZE SANAYİ YAPIYORLAR”

Yapılacak olan organize sanayi bölgesi için önceden Dörtyol köyünun düşünüldüğünü ama bir gecede kendi köylerine çevirildiğini söyleyen Celep; “Organize sanayi bölgesini evlerimizin dibine yapıyorlar bir ablamızın evinin yarısı da gidiyor. Bizim geçimimizi sağlayacak bir karış yerimiz kalmadı. Sadece evlerimizin yanında birer dönüm yerimiz var onlar kalıyor.  870 dönüm arazimiz vardı onu da elimizden aldılar biz kaldık ortada” dedi.

Evrensel – 19 Ekim 2022

Diğer Yazılar