Fındıklı Vadileri’nde sil baştan HES girişimi: Köylüler nöbet hazırlığında

Rize’nin Fındıklı ilçesi, Çağlayan Vadisi’nde 1. Derece Sit Bölgesinde yapılmak istenilen HES projelerinin yargı tarafından iptal edilmesine karşın, yeniden gündeme geldiği ortaya çıktı. Tekrar komisyonda görüşülen projeye karşı yöre halkı yeniden nöbet başına geçmeye hazırlanıyor.

Rize‘nin Fındıklı ilçesindeki Çağlayan Vadisi‘nin 1. Derece Sit Alanı özelliğinin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın kurduğu komisyonunda görüşüldüğü ortaya çıktı. Haber Fındıklı halkının tepkisine neden oldu.

“Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edilen ilan edilen bölgeye HES kurulması, 2011’de hem yerel mahkeme hem de Danıştay tarafından engellenmişti.

Açılan davalar kazanılmış ve HES girişimi iptal edilmişken, yeniden bir girişimde bulunulmasını değerlendiren yöre halkından Ali Hacıibrahimoğlu, “Sermaye Çağlayan Vadimize yine göz dikmiş. Bu güzelim doğamızın talan edilmesine izin vermeyeceğiz” derken, Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, “İlçemiz Çağlayan Vadisi’nin 1. Derece sit alanı özelliğinin iptali için bakanlık komisyonunda görüşülmeye başlandığını öğrendik. Vadilerimiz korunması gereken sit alanlarıdır. Çağlayan Vadisi’nin bu özelliğinin kaldırılmasına ve doğa talanlarına karşı mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Dereler özgür akmalı’

EMEP Rize il başkanı Hasan Zorlucan da şunları kaydetti: “Fındıklı halkı uzun yıllardan beri dereler özgürdür, özgür akacak sloganıyla vadilerini korumak için toprağını suyunu savunmak için yıllardan beri yaşam alanı olan vadilerinde nöbet tuttu, tutmaya da devam ediyor. Aç gözlü, gözü paradan başka bir şey görmeyen holdingler, Fındıklı halkının kararlı direnişi karşısında giremedikleri vadilerimize bu kez devletin gücünü kullanarak girmek, vadilerimizi sit alanı statüsünden çıkararak katletmek istiyorlar.  Buna müsaade etmeyeceğiz. ”

ESP Fındıklı İlçe Başkanı Tugay Köse Fındıklı halkının uzun yıllardır toprağını suyunu korumak için mücadele ettiğine dikkat çekerek, “Bundan sonra da yaşam alanlarına yönelik her türlü saldırıya karşı meşru direnme hakkını kullanacaklarını belirtirken, İHD Rize Temsilcisi Günay Karafazlı şöyle konuştu:

” İnsanların en temel hakkı olan yaşanabilir bir çevre hakkı üç beş şirketin aç gözlü hırsına kurban edilmemeli. Bir çok vadide olduğu gibi Fındıklı Vadilerinde de toprağına ve suyuna yönelik katliamlara karşı yıllardır Fındıklı vadilerinde nöbet tutan Fındıklı’lı kadın, erkek, yaşlı, gençlerin mücadelesi üç beş holdingin kar hırsına kurban edilmemelidir. Fındıklı vadilerinin sit alanı statüsünden çıkartılmak istenmesi insanların en temel hakkı olan yaşam hakkına yönelik bir saldırıdır. Bu durumu İHD olarak şiddetle kınıyoruz ve fındıklı halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.!

Haber: Yeşil Gazete / 20.04.2021

Diğer Yazılar