Ekoloji Birliği: Termik santrallere veto yetmez, kilit vurulmalı

Termik santrallere filtre takılmasını öteleyen yasaya gelen Cumhurbaşkanı vetosunu değerlendiren Ekoloji Birliği kirlilik yaymayı sürdürecek santrallerin kapısına kilit vurulması gerektiğini belirtti.

Mecliste AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen 15 termik santralin 2 buçuk sene daha filtresiz çalışmasına izin veren düzenleme önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmişti. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Ekoloji Birliği, “Yasanın Meclisten geçmesinden sonra Ekoloji Birliği olarak bizler de Cumhurbaşkanı’na yasanın veto edilmesi çağrısında bulunduk ve ayrıca santrallerin de kapatılmasını istedik” denildi.

“TERMİK SANTRALLER KAPATILMALIDIR”

Rehabilite edilmeyen söz konusu on beş santralin acilen kapatılarak ölüm saçmalarının önüne geçilmesi dile getirilen açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığını denetim görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Senenin uzun bir süresinde kirlilik değerlerinin çok üzerinde çalışan bu santrallerin göz göre göre halkı kanser etmesi kabul edilemez. Termik santraller, filtresi olsa da bacalarından zehir yaymaya devam edecektir. İnsan sağlığını yanında doğayı kirleten, iklim krizini büyüten etkenlerden biri olan termik santrallerin kapılarına kilit vurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

“KANAL İSTANBUL’DAN VAZGEÇİLMELİ”

Cumhurbaşkanı’nın “vetosunun” önemli bir adım olduğu belirtilen açıklamada, “Kamuoyu baskısının etkisini unutmamak gerekir. Cumhurbaşkanı bir yandan termik santralların süresinin uzatılmasını veto edip “duyarlılık” gösterisi yaparken diğer yandan bir ekolojik yıkım ve talan projesi olan “Kanal İstanbul”da ısrarcı olmaktadır. Ekoloji Birliği olarak bir kez daha vurguluyoruz, veto yetmez, termik santraller kapatılmalıdır. Kanal İstanbul Projesi’nden vazgeçilmeli ve yeniden gündeme getirilmemelidir” denildi.

Evrensel / 3.12.2019

Diğer Yazılar