Cerattepe Direnişi’ne yapılan saldırının yıldönümünde eylem: “Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”

Cerattepe Direnişi’ne yapılan saldırının 3. yıldönümünde Artvin, İstanbul ve Bursa’da yapılan eylemlerde “Artvin halkının mücadelesi her zorluğa karşı sürecek” denildi.

25 yıldır Artvin Cerattepe dağlarında süren maden karşıtı mücadelenin dönüm noktalarından 16 Şubat 2016’daki direnişin 3. yıldönümünde üç kentte basın açıklaması gerçekleştirildi.

Artvinliler ve yaşam savunucuları; Artvin, İstanbul ve Bursa’da eşzamanlı yapılan eylemlerde, Cerattepe mücadelesinin her zorluğa karşı süreceğini ifade etti.

Artvin

Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğündeki kitlesel basın açıklaması, merkezdeki çok katlı otopark önünde gerçekleştirildi. 

“Cerattepe’den vazgeçmeyeceğiz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, açıklama, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan tarafından okundu.

16 Şubat 2016 günü, tek suçu iyilik olan sadece ‘Cerattepe varsa Artvin var, yoksa biz de yokuz’ diyen Artvin halkının, şiddete, zulme uğradığı gündür” diyen Karahan, üç yıl önce yaşananları asla unutmayacaklarını dile getirdi.

Artvin halkının mücadelesinin her zorluğa karşı süreceğini vurgulayan Karahan, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: Bu mücadele üç kuruş çıkarları için maden şirketi ile işbirliği yapanlara rağmen 80 yaşında bile dimdik bu mücadelede yer alan ve bir adım gerilemeyen Hacı Ali Keklik’lerin ve Erzade Teyzelerin omuzlarında ve daha minicik çocukların yüreklerinde yükseliyor. Ülkenin her yerindeki yıkım projelerine karşı dayanışma ile bu yağma düzeninden kurtulacağımıza inanıyoruz.

İstanbul

Kadıköy’de İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez”, “Madenci şirket Artvin’i terk et”, “Artvin’de madene hayır” sloganları atıldı. Ortak açıklama, Gürsel Kaya tarafından okundu.

Bursa

Artvin Sanat Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği önünde yapılan eylemde “Artvin’i yağmacılara teslim etmeyeceğiz” ve “Artvin mi, Cengiz mi? Biz Artvin diyoruz, siz?” yazılı pankartlar ile “Artvin halkı direniyor”, “Altınsız olur, Artvinsiz olmaz”, “Cerattepe Direnişi devam ediyor” dövizleri taşındı. 

Haber:Sendika.org /16.02.2019
Basın açıklamasının tam metni için TIKLAYIN

Diğer Yazılar