Cengiz’in Dere Yataklarına Döktüğü Molozlar İkizdere Kaymakamlığı Tarafından Aklandı

Rize’nin İkizdere ilçesi Eskencidere vadisinde Cengiz İnşaat’ ın İyidere ilçesinde deniz dolgusu üzerinde yapımına devam ettiği Lojistik liman inşaatına taş temin etmek için yapımına devam edilen taş ocağı çalışmaları esnasında çıkarılan hafriyatların derelere dökülmesine tepki gösteren İkizdereli yurttaşların İkizdere Kaymakamlığı’na vermiş oldukları şikâyet dilekçesine Kaymakamlık’ tan ‘olumsuz bir durum yoktur’ cevap geldi.

Daha önce yurttaşlar, mahkemenin yasak kararına rağmen Eskencidere vadisinde yapımı devam eden taş ocağı çalışmaları esnasından çıkarılan hafriyatların derelere dökülmesi sonucu çevresel tahribata neden olduğu gerekçesiyle İkizdere ilçe kaymakamlığına şikâyette bulunup ‘Mahkemenin dere yataklarının yirmi metre sağını ve solunu koruma altına alması’ hakkında hükmü olduğuna, Cengiz İnşaat’ın ise mahkeme kararı olmasına rağmen hükme uymadığına dikkat çekmişlerdi.

“MAHKEME KARARI OLMASINA RAĞMEN HÜKME UYULMUYOR”

Kaymakamlığa şikâyet dilekçesini İkizdere direnişçileri adına sunan İkizdere Çevre Derneği Başkan Yardımcısı Halit Yılmaz şunları söylemişti: “İkizdere Eskencidere’ de yapılmakta olan taşocağından kaynaklanan çevresel tahribat her geçen gün daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Taşocağının yanı başında akan, birçok ailenin ve hayvanların içme suyunu karşıladığı dere yatağı taş ve molozlarla kapatılmış durumdadır. Orada yaşayan aileler içme sularını saatlerce yürüyerek uzaklardan temin etmektedir. Ekte de sunduğumuz mahkeme kararında da açık şekilde dere yataklarına hafriyat dökülmeyeceği söylenmesine rağmen bu hükme uyulmadığı açıkça görülmektedir.

“OLASI KAZADA ÖNLEM ALMAYAN HERKES SORUMLUDUR”

Yine aynı alanda hafriyat taşıyan kamyonların üzerlerine branda çekmediği defalarca kayıt altına almamız ve şikayetlerde bulunmamıza rağmen bir adım atılmadığı gözlenmektedir. Kamyonların bu şekilde hafriyat taşımaları çıkardığı tozdan ötürü hem çevredeki çay bahçelerine hem yaşayan insanlara büyük zarar vermektedir. Ayrıca gelişigüzel yükleme yapılan kamyonlardan kaya parçalarının düşme tehlikesi çok yüksektir. Bu durumda olası bir kazanın yol açacağı hayati tehlikelerden dernek olarak tespit ettiğimiz bu eksikliklerin giderilmesi için önlem almayan herkes sorumlu olacaktır. İkizdere Çevre Derneği olarak gerekli önlemlerin alınmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini saygıyla arz ederiz.”

“DERENİN SUYUNU KESECEK VEYA YATAK YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRECEK OLUMSUZ BİR DURUMA RASTLANMAMIŞ”

Yapılan şikâyet dilekçesinin ardından İkizdere Kaymakamlığı’nın yaşam savunucularına verdiği cevap şu şekilde:

“İlgili yazı ile İlçemiz Gündere Köyü, Eskincedere mevkide bulunan taş ocağıyla alakalı iddialar araştırılmış olup, Kaymakamlığımızca yapılan araştırma neticesinde, dere kenarında faaliyet gösteren taşocağından kaynaklı derenin suyunu kesecek veya yatak yönünü değiştirecek herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığı görülmüştür. İddia olunan tahribata ilişkin ayrıntılı teknik incelemenin kurumumuzca yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ayrıca köy sakinlerinin içme suyu temini noktasındaki iddialarınsa asılsız olduğu tespit edilmiştir.”

Haber: kuzeyteve – 20.12.2022

Diğer Yazılar