Cengiz İnşaat’ın İkizdere’deki taş ocağında iş cinayeti

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskencidere Vadisi’nde işlettiği taş ocağında freni patlayan su tankeri bekçi kulübesine çarptı. Kazada bir güvenlik görevlisi öldü, 4 işçi yaralandı.

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İyidere ilçesinde yapımını üslendiği lojistik liman inşaatına taş temin etmek için İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada koruma altında bulunan 250 vadiden biri olan Eskencidere’de işlettiği taş ocağında bugün iş kazası meydana geldi. Şantiyenin bir güvenlik görevlisi, freni patlayan su tankerinin bekçi kulübesine çarpması sonucu hayatını kaybederken biri ağır iki işçi yaralandı.

‘CAN GÜVENLİĞİNİ YOK SAYIYOR’

Taş ocağına başından beri karşı çıkan İkizdereli çevrecilerden Ali Akyıldız, “Cengiz Holding, iş güvenliğini de hiçe saydı. Bugüne kadar Cengiz İnşaat’ın tüm çalışmalarının hukuksuz olduğunu, bu çalışmalar nedeniyle vadide yaşayan insanların can güvenliklerinin olmadığını söyledik. Bugün yaşanan bu ölümlü kaza, Cengiz İnşaat’ın çalışanın can güvenliğini de yok saydığını açıkça göstermektedir” dedi

Cengiz İnşaat – Yapı ve Yapı İnşaat Ortaklığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Kazayı iki güvenlik görevlimiz hafif sıyrıklarla atlatırken, bir güvenlik görevlimiz yapılan tüm müdahalelere rağmen ne yazık ki kurtarılamamıştır. Su tankerinin şoförü ise yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Kazayla ilgili soruşturma devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Duvar / 18.05.2022

Diğer Yazılar