Ordu’nun Ulubey’de Maden Karşıtı Eylem

Ordu’nun Ulubey, Korgan, Altınordu, Gülyalı ilçelerinde 24 Mayıs 2022 tarihinde ihaleye yapılacak olan maden arama ihalesine tepki mitingi, yaklaşık 4500 kişinin katılımıyla Ulubey ilçesinde yapıldı.

Gerçekleşen mitinge mahalle dernekleri, Ulubey ve Altınordu muhtarları, İş adamları, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, Ordu Çevre Derneği, parti, sendika, oda temsilcileri ve Ordu’nun ilçe mahallelerinden vatandaşların katıldığı mitingde yapılan konuşmalarda ihalenin iptal edilmesi istendi.

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu adına Abdülaziz Özen yaptığı konuşmada madencilikte kimyasal kullanılmasına karşı olduklarını söyledi. Başkan Özen, “Biz bugün Ordu’dan yirmi otobüs ve İstanbul’dan on otobüs hazırladık. İhale günü Enerji Bakanlığı’nın ihale salonu önünde otuz otobüs Ulubey halkı olarak ihaleye hazır bekleyeceğiz. Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

Büyükşehirlerde sabah güneşin doğuşunu akşam batışını göremeden, bir dere kıyısında çay içemeden, bir ağaç gölgesinde serinleyemeden yıllarının geçtiklerini ve emekli olduktan sonra Ordu’ da köyüne yerleştiklerini belirten yöre halkından İnci Akyıldız şunları söyledi:

“Toprağımız verimli, sularımız temiz, havamız güzel. Pandemide büyükşehirlerde insanlar bir kilo un için birbirini ezerken bizler topraktan ürettiğimiz tertemiz ürünlerimizle marketlere gitmeden yaşadık. Şimdi bana diyorlar ki toprağınızda altın var. Siyanürle, zehirli kimyasallarla onu çıkarıp alacağız. Suyunuzu, toprağınızı, havanızı zehirleyeceğiz. Börtü böceği, kurdu kuşu, ağaçları yok edeceğiz. Sizi yavaş yavaş öldüreceğiz. Ben bu yaştan sonra nereye gideceğim. Yok, öyle yağma. Biz hiçbir yere gitmiyoruz. Atalarımızdan aldığımız emanet topraklarımızı tertemiz bir şekilde çocuklarımıza, torunlarımıza devredeceğiz. Bizim A,B,C planlarımız yok. Tek planımız var bu toprakları kimsenin zehirlemesine izin vermeyeceğiz”

“BUGÜN UMUDUN ADI ULUBEY’İ GÖRÜYORUM”

“Bizim derdimiz maden aranması veya maden değil. Zehire karşı, siyanüre karşı, fındık arazilerimizin yok olmasına karşı, arıcılarımızın, hayvancılarımızın çiftçilerimizin geçim kaynaklarının tehdit altına alınan bu duruma dik duruşumuzdur” diyen Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın sözlerine şöyle devam etti; “ Çiftçisine, doğasına, yeşiline, arıcısına, hayvancısına dik duruş sergileyen bir ilçeyi görüyorum. Ulubey zordur. Ulubeyli istemediği müddetçe siyanürle maden aranması mümkün değildir mümkün de olmayacaktır. Burada birliğin adı, dayanışmanın adı Ulubey” dedi.

“SARPDERE GEÇİLMEYECEK”

“Az önce köyümden bir yengem Sarpdere Geçilmez dedi. Bundan emin olabilirsiniz madencilerin kesinlikle Sarpdere’yi geçemeyeceklerini” belirten Ulubey Muhtarlar Dernek Başkanı Osman Karaca şunları söyledi; “Madencileri Dedeli’den geçirmeyeceksiniz. Oradan kaçırırsanız biz Sarpdere’de bekliyor olacağız. Bu bölgede bir maden çalışması olacaksa bölge değil Altınordu’da bitti demektir. Biz şelalelerimiz ve doğamızla turizm ve öğrenci şehri olmak isterken neden böyle bir zehirli doğa tahribatına izin vermemeliyiz.” 

Ulubey Akoluk Dernek Başkanı Murat Kirpitçi; “İki maden sahasının içinden arkasından ve yanından akan üç farklı deremiz,  Altınordu’nun içme suyunu temin ettiği Melet Irmağına akmaktadır. Bu durum ileride Altınordu’da yaşayan ikiyüzelli bin insanımızı zehirlenmesi demektir. Eğer bugün buraya madenci girerse, yarın siz buraya giremezsiniz.”

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş ise, Fatsa’da siyanür ve maden yüzünden yaşadıklarını anlattı. Kendilerinin kandırılarak Fatsa’nın doğasını, tarımını, hayvanlarını ve insanlarını nasıl zehirlediklerini belgelerle anlattı. Ulubey halkının bu gücünü takdir ettiğini ve bu birlikteliklerinin devam etmesini gerektiğini söyledi.

Diğer Yazılar