Çambükü halkının OSB’ye karşı ilk zaferi

Amasya Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyü’nün yaklaşık 800 dönümlük mera ve tarlalarında yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) karşı ilk hukuki zafer elde edildi. Çambükü halkının açtığı davada Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Böylece nihai karar verilene kadar bölgede inşaat duracak.

Amasya Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyü’nde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bölge halkının mera ve tarım alanlarında yapılması planlanan OSB’ye karşı direnişi sürüyor. Aylardır OSB kurulması planlanan alanda nöbet tutan Çambükü köylüleri, iş makinelerini köye sokmamak için mücadele ediyor. Kesilen ceviz ağaçlarının yerine fidan diken Çambükü köyü kadınları ise kolluk kuvvetleri tarafından defalarca darp edildi, gözaltına alındı.

Hukuki mücadele de başlatan köylüler ilk olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın OSB projesine ilişkin taşınmazların vasfının değiştirilmesine ile OSB kurulmasına ilişkin işlemlerin yürütmesinin durdurulması ve iptaline ilişkin dava açtı. Samsun 3. İdare Mahkemesi, istinaf yolunu açık bırakarak bölge halkının taleplerini reddetti. Bunun üzerine kararı istinafa taşıyan Çambükü halkı, Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi’ne başvuruda bulundu.

Mahkeme Sanayi Bakanlığı’nın OSB kurulması kesin kararının yürütmesini durdurma kararı verdi. Çambükü köylüsü kararı nöbet yerinde ateş yakarak kutladı.

Kararı değerlendiren köy halkından ve davayı açan Avukat Mehmet Celep, “OSB kurulması yönündeki işlemler bu kararla birlikte durdu. Mahkemenin vereceği asıl karara kadar köyde bir faaliyet yürütülemeyecek, bu karar davanın kazanılması adına büyük bir adımdır” ifadelerini kullandı.

BirGün – Gökhay Başcan
2.2.2023

Diğer Yazılar