Ayder Yaylası’ndaki rant projesinin detayları belli oldu

Bakan Kurum, “Bu alanda yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz” dediği Ayder Yaylası’na 1750 araç kapasiteli yeraltı otoparkı, 55 tane apart, seyir terası ve termal otel yapılacağını açıkladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kirlettik, rezil ettik’ dediği Ayder Yaylası’ndaki rant projesi devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayder Yaylası’nda yaptığı incelemede basın mensuplarına rant projesinin detaylarını açıkladı.

Yapılaşmaya Müsaade Etmeyeceğiz Dedi, Yapılacak Olan İnşaatları Anlattı

Bakan Kurum, Ayder Yaylası’nda yaptığı açıklamada, 1750 araç kapasiteli yeraltı otoparkın yapımının devam ettiğini ve eski termal otelin yeniden yapılıp, etrafına ise 55 yeni apart ve seyir terasının inşa edileceğini söyledi.

Kaçak yapıların kamulaştırılarak yıkıldığını söyleyen Bakan Kurum, “Geçtiğimiz yıl kaçak yapılar ve salıncakların yıkım sürecini gerçekleştirdik. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyerek, herkesin rızası ile burayı bir kamu alanı haline getirdik. Festival ve şenlikler için kullanacağız. Doğal güzellikleri ile korunacak. Bu alanda yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Burayı Turizm Tesisine Dönüştürmek ‘Beterin Beteri’

2017 yılında projenin duyurulmasının ardından Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Eren Dağıstanlı, Birgün’e yaptığı açıklamada, “Burada amaç Ayder’i koruma ve çarpık yapılaşmaya engel olmak değil. Eğer öyle olsaydı, koruma alanı olan yaylada yapılaşmanın önü açılmazdı. Kaçak yapılara göz yumuldu. Çıkar, ihale ve rant ilişkileriyle Ayder bu hale getirildi” diyerek, yeni projeyle yaylanın turizm merkezi yapılmak istendiğini ve bu durumun ‘beterin beteri’ olduğunu ifade etmişti.

Birgün/ 13.06.2020

Diğer Yazılar