Trabzon’da Taş Ocağı İsyanı

Trabzon’un Çaykara ilçesi Çambaşı Mahalesi’nde kurulan taş ocağına mahalleliler isyan etti. 

Sağlık, psikoloji ve turizm açısında katliam yapıldığını söyleyen mahalle sakinleri, ÇED raporu alınmadan taş ocağının faaliyetlerini başlattığı ve doğa harikasının yok edildiğini savundular.

Çaykara halkı yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Trabzon ili Çaykara İlçesi Çambaşı Mahallesi mevkinde bulunan taş ocağı çevresine tehlike saçmaya devam ediyor. Bölgenin heyelan bölgesi olması itibariyle taş ocağında gerçekleştirilen patlamalar çevreye olduğu kadar insan hayatına karşı da önemli tehditler içermektedir. Bölge halkının tüm itirazlarına rağmen  şirket faaliyetlerini giderek artan dozda devam ettirmektedir. Taş ocağının yanı sıra şimdi de kum-mıcır tesisi bölgeye kurulmak istenmektedir. Tüm bu faaliyetler bölge ekosistemini olumsuz etkilemekte, geri dönüşü imkansız bir tahribata meydan vermektedir.

Çok geç olmadan bu olumsuz faaliyetlere son verilmelidir. Devlet büyüklerimizden sesimizi duymalarını ve bu ocağın faaliyetlerine bir an önce son vermelerini talep ediyoruz. Ocakta gerçekleşen patlamalar neticesinde bölgenin coğrafi durumu gereği oluşacak bir heyelanda, taş düşmesi sonucu oluşacak yaralanmaların hatta ve hatta hiç istemediğimiz halde meydana gelebilecek can kayıplarının hesabını kim verecektir?

Evlerimizde ne kadar daha tedirgin bir şekilde oturmaya devam edeceğiz? Gün içinde defalarca taş ocağında gerçekleştirilen patlamalar sebebiyle evlerimiz sallanmakta, şiddetli sarsıntılar meydana gelmektedir. Bizim köyümüzden başka gidecek yerimiz yoktur. Köyümüzde tehlike altında olmadan yaşamak istiyoruz. Ayrıca bu olumsuz faaliyetler devam ettiği sürece bölgede ekimi yapılan ürünlerden de toz, kirlilik ve buna benzer sebeplerle verim alınamayacaktır. Köy halkı bu şekilde de bir mağduriyet yaşayacaktır.

Tüm bu sebepler haricinde bölgenin turizm bölgesi olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bu taş ocağı marifetiyle adeta turizm baltalamakta, ülkemize önemli katkısı olan turizm gelirlerinde düşüş yaşanmaktadır. Bir turizm bölgesine bu tip görüntüler yakışmamaktadır.

Bölge halkının tek isteği yetkililerin artık bu olumsuz duruma son vermeleridir. Daha güzel, gelecek nesillerimize aktarabileceğimiz bir Çaykara için bu faaliyetler durdurulmalıdır.”

Haber: Haber61 
08.02.2019

Diğer Yazılar