Soner, Öner ve Güneş, Sinop’ta anıldı

Sinop’ta 13 yıl önce düzenlenen Nükleer Yaşam Şenliği sırasında girdikleri denizde boğulan 3 genç için anma töreni düzenlendi.

Sinop’ta 13 yıl önce düzenlenen Nükleersiz Yaşam Şenliği sırasında Akliman mevkisinde serinlemek için girdikleri denizde boğularak hayatını kaybeden Soner, Öner ve Güneş adlı 3 genç, düzenlenen çeşitli etkinlikler ile anıldı.  3 genci anmak üzere Buzhane mevkisinde toplanan çevreciler, Şehir Kulübüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüş sonrasında bir açıklama yapan Sinop Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Zeki Karataş, Soner, Öner ve Güneş’in verdikleri mücadeleyi devam ettireceklerini söyledi. Karataş; “Soner, Öner ve Güneş’i Güneşe uğurladığımız tarihin üzerinden 13 koca yıl geçti. Ama sanki dün uğurlamış gibi yüreğimizdedir acıları.

Takvim yaprakları 22 Temmuz 2006 yılını gösteriyordu. Sinop Nükleer Karşıtı Platform ve Bileşenleri olarak 17-23 Temmuz 2006 tarihleri arasında Sinop’ta kurulması planlanan Sinop Nükleer Güç Santrallerine karşı farkındalık oluşturmak ve karşı duruşumuzu göstermek için “Sinop’ta Nükleersiz Yaşam Şenliği” düzenlenmişti. Sinop’ta verilen Mücadeleye destek vermek ve mücadeleyi bilince taşımak için her kesimden insan toplulukları destek için Sinop’ta bulunuyorlardı. 

TMMOB ve TTB’ye bağlı Odaların Öğrenci Gençliği de bu etkinlikte yerlerini almışlardı. Sayıları da kalabalıktı. Bu nedenle Öğrenci Gençliği; Sinop Akliman bölgesinde Martı Kamping’de bir hafta süreli kamp kurmuşlardı. Amaçları Nükleer Santral kurulması planlanan bölgede yöre halkını bilgilendirmek ve sağlık taraması yapmaktı. 22 Temmuz günü Akliman bölgesinde deniz çok hırçın ve dalgalıydı. Soner, Öner ve Güneş’i bizden aldı. Onları o gün güneşe uğurladık. Ama mücadelemiz hala sürüyor, Sinop Nükleer Güç Santrali projesi tarihin çöp sepetine atılana dek de sürecek. Bu mücadelemiz Sinop ve Türkiye’yi Nükleer belasından kurtarmak olduğu kadar Soner, Öner ve Güneş’e o gün verdiğimiz sözümüzdür. Sinop’ta Nükleer Santral ve Nükleer Atık Tesisi kurdurmayacağız” dedi.  Basın açıklamasının ardından, yürüyüşe katılanlar, “Sinop Çernobil olmayacak, Soner Öner Güneş aramızda, Susma haykır Nükleere hayır” sloganları atarak denize Karadeniz’e karanfil bıraktı.

Haber: vitrinhaber/21.07.2019

Diğer Yazılar