Sinop’ta Nükleer Karşıtlar Toplantıya Alınmadı Üstüne Birde Biber Gazı Yedi

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesi için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına alınmayan yaklaşık 200 kişi, valilik binasına yürüdü.

Sinop Nükleere Santral ÇED Halkın katılımı toplantısı için toplanan nükleer karşıtları sabahın erken saatlerinde uygulama oteline yola çıktı yolda GBT kontrolü geçiren halk toplantının yapıldığı alana varınca polis barikatı ile karşılaştı.


Salonun dolu olduğunu söyleyen polis halkı salona almadı. Şirketin sabah erkenden salonu doldurduğu ve salona sadece listede ismi yazılı olan kişilerin alındığı öğrenildi. Sinop MV Barış Karadeniz Valiyi arayarak halkın içeri alınmadığı bilgisini verdi ancak valide salonun dolu olduğunu kimsenin alınamayacağını söyledi.

Yapılan halk katılım toplantısı yarım saat sürdü. Dışarıda bekleyen halk ise toplantıya alınmadıklarını bildiren imzalı dilekçe hazırlayarak valiliğe sunmak için şehir merkezinde toplandı ve valiliğe yürüdü. 

Sinop Halkı bilgilendirmeme toplantısı sonrası dilekçe vermek için valilik önünde toplanan halka polis müdahale etti biber gazı sıktı. Vali ile görüşmek için salona giren SinopNKP üyesi 3 kişi gözaltına alındı.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Murat Şahin, “Sözümona halkın katılımı toplantısı olan bu toplantıya Sinop halkı ve NKP olarak katılacağımızı en başından beri söyledik” dedi. Şahin süreci şöyle özetliyor: “Bir haftadır Sinop’ta bir sıkıyönetim ortamı yaratıldı. Kentteki tüm otelleri dışarıdan gelen polislerle doldurdular. Buna rağmen Uygulama Oteli’ne doğru yola çıktık. Yolda kimlik kontrolüyle bizi geciktirmeye çalıştılar. Bir kilometre kala, polis barikatı ve TOMA’larla karşılaştık. Yerel yöneticiler ve milletvekilleri olmasına rağmen salonun dolu olduğunu söylediler. Sinopluların katılamadığı bu toplantı yapılamamıştır. Bir an evvel Sinop ve ülkemizi tehdit eden, bu ve bunun gibi projelerden vazgeçmesini talep ediyoruz. Bugün Sinop halkı da nükleer santralı istemediğini ve bunun için sonuna kadar mücadele edeceğini dosta düşmana duyurmuştur.”dedi

Bugün Sinop’ta devlet eliyle şirketin başrolünü oynadığı bir oyun sergilendi. Toplantı salonuna “Milli Enerjiye EVET ” yazılı dövizlerle bindirilmiş bir halk katıldı

6.02.2018

Diğer Yazılar