Samsun’daki Biyokütle Enerji Santrali’ne 3. kez bilirkişi kararı çıktı

Samsun’daki Çarşamba Ovası’na bölge halkının karşı çıkmasına rağmen Oltan ve Köleoğlu Enerji şirketi tarafından yapılan Biyokütle Santrali için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ raporu 2 kez iptal edilmesine rağmen Danıştay tarafından bu karar bozuldu. Alanda 3. kez bilirkişi incelemesi yapılacak.

Samsun Valiliği’nden alınan ‘ÇED gerekli değildir’ raporu doğrultusunda birinci derece Tarımsal SİT alanı olan Çarşamba Ovası’nda, 2019 yılında Oltan ve Köleoğlu Enerji şirketi tarafından BES (Biyokütle Enerji Santrali) yapılmaya başlandı.

Yöre halkı, Mimar Odası ve Samsun Çevre Platformu santralin yapıldığı yere karşı çıkarak ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne 2 ayrı dava açtı.

Mahkeme, her iki davada da ‘ÇED gerekli değildir’ raporunu iptal ederek, santrali mühürleyip faaliyetini durdurdu. Ancak şirket, karara itiraz ederek santrali çalıştırmaya devam etti.

DANIŞTAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

Şirketin itirazı üzerine Danıştay 6. Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak yeniden bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi.

7 kişilik bilirkişi heyeti, santralin yanı sıra bölgedeki tarım alanları ve besi çiftliklerinde incelemeler yaparken, davacıların ve avukatların görüşlerine de başvurdu.

Bilirkişi incelemesine yöre halkının yanı sıra Samsun Çevre Platformu, Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği, Elektrik Mühendisleri Odası, Ayvacık Ziraat Odası, siyasi parti temsilcileri de hazır bulunarak bilirkişi heyetine sözlü ve yazılı bilgilendirmede bulundu.

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği Sözcüsü Murat Şenel, şöyle konuştu:

*Bizim, ‘ÇED gerekli değildir’ kararına yapmış olduğumuz itiraz gereği 2 kez bilirkişi heyeti gelmişti.

*İlk bilirkişi heyeti teknik yönden yetersiz bulunmuştu. İkinci bilirkişi heyetinde 5 kişi ‘ÇED gereklidir’, 2 kişi ‘ÇED gerekli değildir’ görüşü vermişti.

*Üçüncü bir ek rapor istenmiş ve ‘ÇED gerekli olacağı’ yönünde oy çokluğuyla karar çıkmıştı. Mahkeme ÇED gerekli olduğuna hükmetmişti ve Danıştay bu kararı bozmuştu.

*Bozulan karar yerel mahkemeye iade edildi ve ardından 3. bilirkişi heyeti oluşturuldu. Şimdi onlarda inceleme yaptı.

“OVALARI YOK ETTİLER ŞİMDİ BAŞKA ÜLKELERDE TARIM ARAZİSİ ARIYORLAR”

Türkiye’de ciddi bir tarımsal krizin yaşandığını belirten Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ ise şöyle konuştu:

*Ciddi bir gıda krizi var ve hepsinden önemlisi bizim açımızdan ciddi bir ekonomik kıtlık var.

*Böyle bir dönemde, ülkemiz için en önemli tarımsal üretim potansiyeline sahip alanlardan biri olan Çarşamba Ovası’nda halk yaklaşık 3 yıldır ovanın tarımsal niteliğini korumak için ayrıcalıklı şirketlere ve görevini yapmayan kamu kurumlarına karşı hem hukuk hem de saha mücadelesi veriyor.

*Bugün elektrik fiyatlarından ve faturalarımızdan yakınıyorsak bunun bir sebebi de Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı gibi torpilli yatırımlara verilen satın alma garantileridir.

*Bu destekler sadece şirketin resmi ve gayri resmi ortaklarına yarıyor. Ülkenin en verimli toraklarına santral kurulmasına izin verenler, şimdi Afrika’da, Güney Amerika’da tarım arazileri kiralamaya çalışıyorlar.

Haber: Sözcü
26.07.2022

Diğer Yazılar