Perşembe Siyanürle Zehirlenmek İstemiyor

Perşembe Sakin Şehir Deneği Başkanı Levent Erkoç, Kurşuncal ormanlarında altın arama ruhsatı ihalesinin yapılmasına tepki göstererek sakin şehir unvanı taşıyan Perşembe’nin siyanürle kirletilmesini seyirci kalmayacaklarını söyledi. 

Sakin Şehir kapsamında olan Perşembe’nin maden işletmeleriyle kirletilmesini ve zehirlenmesini asla kabul edemeyeceklerini belirten Perşembe Sakin Şehir Deneği Başkanı Levent Erkoç, “Fatsa’nın geleceğini yok eden siyanürle altın işletmeciliğine yönelik tepkimiz devam ediyor. Ordu’daki tarım ürünlerinin çeşitliliği yanında turizm açısından dikkat çeken özellikleri hiçe sayılarak maden sahalarıyla dolması en büyük kötülüktür. Türkiye’nin her tarafında yaşanan orman ve tarım arazilerinin yok edilmesi süreci ilimizde de başladı. Fatsa ve Ünye ilçelerimizde maden çalışmaları nedeniyle yaşanan sıkıntılar ortada iken yeni maden sahalarının açılması ilimize verilebilecek en büyük zararlardandır.” dedi.

MADEN İHALESİ İPTAL EDİLSİN

Halka “evde kal” çağrıları yapılırken büyük bölümü Perşembe’yi kapsayan yeni maden arama ruhsatı ihalesi yapılabildiğini ifade eden Perşembe Sakin Şehir Deneği Başkanı Erkoç, “Kurşunçal Ormanları’ndan Fatsa Ilıca’yı da içine alan maden sahası 1.967.61 hektar. Bu alanın yarsı Perşembe ilçemizin topraklarında kalmaktadır. Fatsa zehirlendi; engel olmaya çalışılıyor. Biz de dernek olarak halkımızla birlikte Perşembe’ye kadar uzanan maden sahasının engellenmesi için çaba harcayacağız. Bizler evdeyiz, ihaleler ve maden çalışmaları sürüyor. Siyanür de virüs gibi salgın hale geldi. Maden ve enerji ihaleleri iptal edilsin.” diye konuştu.

ORDU OLAY / 07.04.2020

Diğer Yazılar