Ordu Çevre Derneği sahil dolgusu projesine karşı açtığı davayı kazandı

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sahil dolgu projesine karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme dolgu projesinin imar mevzuatına, ÇED yönetmeliğine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığına hükmetti.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu Sahil Bandı Tahkimat Projesi’ne karşı açtığı davayı kazandı.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Ordu Belediyesi’ne açtığımız davanın biri de sonuçlandı. Artık Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yargının kararlarına uyması gerekiyor” dedi.

Yine kazandık”

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “Yasaları arkasından dolandığını” söyleyen Gönül, kazandıkları davaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Ordu Büyükşehir Belediyesi yasaları hiçe sayarak ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket etti. 10 bin dönüm üzerinde olan projeler için ÇED süreci olmalı ama Belediye yapacağı çalışmayı parçalayarak yasaları arkadan dolanmak istedi. Projede dolgu alanını 9.047,5 metrekare olarak gösterdiler. Ancak bilirkişi incelemesinde alanın 22 bin metrekare olduğu otaya çıktı. Samsun Bölge Mahkemesi’nin kararı ile bu hukuksuzluk da giderildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuz çalışması bir kez daha tescillendi. Mahkeme, bilirkişi heyetinin vurguladığı ‘Altınordu Sahil Bandı Tahkimat Projesi’nin imar mevzuatına, ÇED yönetmeliğine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ ifadesine yer vererek kararını açıklamıştır.

Haber: Sendika.org
15.08.2019

Diğer Yazılar