Nükleer Santral Karşıtı Platform’un Çağrısıyla Sinop’ta ‘Nükleere Hayır’ Mitingi Yapıldı

Nükleer Santral Karşıtı Platformun çağrısıyla Sinop’ta, ‘Sinop Nükleer Santral İstemiyor’ sloganıyla miting düzenlendi. Sinop Diyojen heykeli önünde buluşan yüzlerce kişi sloganlarla mitingin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve vatandaşların katılım gösterdiği eylemde “Nükleere inat yaşasın hayat”, “Yaşamı yok eden enerjilere hayır” yazılı taşındı, “Susma haykır nükleere hayır”, “Nükleere karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında “Hırsız AKP, işbirlikçi YSK”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla da gayri meşru referandum sonuçlarına da tepki gösterildi.

Mitingde konuşan Sinop Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Murat Şahin, Sinop’un nükleer bataklığına sürüklendiğini ve buna izin vermeyeceklerini belirterek “Siyasi iktidar bu konuda her türlü hukuksal denetimden kaçmaya çalışıyor. Çernobil ve birçok yıkıcı kazalara rağmen nükleerde ısrar ediliyor. Nükleer hem çok tehlikeli hem pahalı, hem dışa bağımlı enerjidir. Ülkemizin buna ihtiyacı yoktur” dedi.

 

 

 

Diğer Yazılar