Karar çıktığında doğa kalmayacak

İkizdere’de bölge halkını haklı bulan bilirkişi raporu 96 gün önce mahkemeye sunuldu ancak hâlâ bir karar çıkmadı. Tahribatın arttığını belirten Yıldırım, “Mahkeme doğa katliamına göz yumuyor” dedi.

Rize İkizdere’de, bilirkişiler taşocağı için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığını belirtmesine rağmen mahkeme 96 gündür karar vermedi. Davanın Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Cengiz’in limanı için hukuksuzluğa rağmen faaliyet sürüyor” derken İkizdere Dernekleri Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım, “Mahkeme doğa katliamına göz yumuyor” ifadelerini kullandı.

İkizdere’de, Cengiz İnşaat’ın yapımını üstlendiği Rize-Artvin Havalimanı’na hammadde sağlamak için açılmak istenen Cevizlik Bazalt Ocağı’na karşı bölge halkının direnişi 272 gündür sürüyor. Proje için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı açılan davada Rize İdare Mahkemesi bilirkişi keşfi yapılmasına karar verdi. Ekim ayında bölgede incelemeler yapan bilirkişiler hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Raporda, şirketin sunduğu proje tanıtım dosyasının (PTD) eksik ve yetersiz olduğuna, madenin bölgenin ekosistemine zarar verileceğine dikkat çekildi. PTD’de bölgedeki orman varlığına ilişkin eksik bilgiler yer aldığını belirten bilirkişiler, dosyada yer almayan Kızılçam gibi 20’nin üzerinde yapraklı ağaç bulunduğunu ve oluşacak tahribatın yöre halkı açısından yaşam alanları yönüyle kabul edilemez olduğu vurgulandı. Faaliyet sonrasında ise bölgenin ağaçlandırılması süreci ile ilgili yeterli bilgi olmadığı ifade edildi.

HEYELAN UYARISI

Bilirkişiler, arazinin eğimli olması erozyon riski taşıdığını ve bitki örtüsünün kaldırılması riski artırdığını belirtti. Ayrıca PTD’de, yer altı ve yer üstü sularına ilişkin bilgilerin bilimsel ve teknik anlamda eksik olduğu ifade edildi.

Bu raporun ardından açıklama yapan bölge halkı yürütmeyi durdurma kararının acilen verilmesini talep etti. Ancak geçen 96 günün ardından mahkeme karar verdi. Bu süreçte faaliyette olan madenin İkizdere’deki tahribatı her geçen gün arttı.

DAVA YAVAŞ İLERLİYOR

Sürecin en başından beri davanın yavaş ilerlediğine dikkat çeken Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Aynı süreci Yeşil Yol davasında da yaşadık. Yol bittikten sonra karar verdiler. Limanın 3 yıllık yatırım süresi var ve 1 senesi geçmiş durumda. Getirilen kesilenin yerine getirme şansımız yok. Yürütmeyi durdurma kararı diye bir işleyiş var. Burada o koşullar mevcut. Ancak orada süren doğa talanına rağmen 96 gündür karar verilmiyor” ifadelerini kullandı.

RAPOR LEHİMİZE

Heyetin hazırladığı raporun şirketin aleyhine çıktığını hatırlatan İkizdere Dernekleri Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım, “İklim krizi tüm dünyada etkisini her gün artırırken, her zamankinden daha çok doğamıza ihtiyacımız varken, binlerce ağaçlarımız hukuka aykırı biçimde göz göre göre dibinden kopartılıyor, doğamız yok ediliyor” ifadelerini kullandı. 96 gündür yürütmeyi durdurma kararını beklediklerini belirten Yıldırım, mahkemenin doğa katliamına göz yumduğunu belirtti

Haber: BirGün – 17.01.2022
Gökay Başcan

Diğer Yazılar