İkizdere’den kurtarılan umut fidanları İzmir’de yeşerecek

İkizdereliler, taş ocağı talanından kurtardıkları fidanları İzmir Büyükşehir Belediyesinin, kadın direnişini ve katledilen kadınların anısını yaşatmak için oluşturduğu Turuncu Bahçe’ye dikti.

Rize’de İyidere Lojistik Limanı inşaatında kullanılmak üzere İşkencedere Vadisi’nde açılmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının mücadelesi sürüyor. İkizdere’de aylardır süren doğa talanına karşı direnen köylüler, kurtardıkları fidanları İzmir Büyükşehir Belediyesinin kadın direnişini ve katledilen kadınların anısını yaşatmak için oluşturduğu Turuncu Bahçe’ye dikti.  Etkinliğe, İkizdere’den gelenlerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, İBB Başkanı Tunç Soyer ve yaşam alanı savunucuları çok sayıda kişi katıldı.

Etkinlikte konuşan İkizdere köylülerinden Ayşe Albayrak, ormanlarından kurtardıkları fidanların İzmir’de yaşamasını istediklerini söyledi. İkizdere’de çok şiddet gördüklerini belirten Albayrak, “Konuşmamızı istemiyorlar. Fabrikamızı, çay bahçelerimizi elimizden aldılar. Sıra evlerimize geldi” dedi.

AĞAÇLARIMIZI İZMİR HALKINA EMANET EDİYORUZ

İkizdere Çevre Derneği Yöneticisi Asuman Fazlıoğlu da, Türkiye genelinde kadına yönelik şiddet olduğunu vurgulayarak, İkizdere direnişinin bir kadın direnişi olduğunu vurguladı. Fazlıoğlu, “Kadınlar yaşam alanını savunmak için toprakla bütünleşti. Sabahın 4’ünde yollara düştüler, ağaçlara çıktılar. Ağaçlarımızı İzmir halkına emanet ediyoruz. İçimiz rahat” diye belirtti.

SOYER: FİDANLARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKACAĞIZ

Son olarak konuşan İBB Başkanı Tunç Soyer ise, şunları söyledi: “Fidanlarınıza gözümüz gibi bakacağız. Bu ağaç katliamına sessiz kalmayacağız. Birbirimize destek vermeye devam edeceğiz. Bu topraklar bizden sonra gelecek nesillerin. Talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Onlar umudun düşmanı biz umudun katledilmesine izin vermeyeceğiz. Sizleri gördükçe insanın yüreği yerine sığmıyor. Hepinizi tebrik ediyorum.” Tören, tulum eşliğinde çekilen horonlarla son buldu.

Haber:Evrensel – 27 Aralık 2021

Diğer Yazılar