İkizdere Vadisi’nde HES’ten sonra taş ocağı: Dünya “koruyun” diyor ama katlediliyor

Dünyada korunacak öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan İkizdere Vadisi’ne HES projelerinden sonra bu kez de taş ocağı yapılmak isteniyor. Halk, projeye tepkili.

“Rize’nin yeşil vadisi” olarak adlandırılan ve dünyada korunacak öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan İkizdere Vadisi’nde,  HES’lerden sonra bu kez de ormanlık alanda taş ocağı yapılmak isteniyor.

İkizdere’deki vadide, özel bir firma tarafından Cevizlik-Gürdere köyleri arasında yapılmak istenen 120 futbol sahası büyüklüğündeki taş ocağı projesine bölge halkı tepkili.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan İkizdere Dernekler Federasyonu, “Proje hayata geçerse vadi yaşanmaz hale gelecek” uyarısı yaptı.

Dernek Başkanı Ziya Yıldırım, “Bu proje ile 120 futbol sahası büyüklüğündeki alanda yılda 100 bin metreküp malzeme çıkarılacaktır. Projenin süresi 75 yıl olacak. Bu süre içinde müteahhit firma istediği kadar malzeme çıkartacaktır. Bunun karşılığında vadide su kaybolacak, kalan sular kirlenecek, tarım ve arıcılık tehlike altında kalacaktır” dedi.

“KÖYLÜLER BU BÖLGEDE YAŞAYAMAYACAK”

“Bu proje ile İkizdere’de bulunan diğer vadilerle birlikte benzersiz ekolojiye sahip İşkencedere, su kaynakları, bitki florası ve yabani hayvanlarıyla yok olacaktır” diyen Yıldırım şöyle devam etti:

“Projenin yaratacağı tahribat Cevizlik ve Gürdere köylülerini bölgede yaşayamayacak duruma getirecektir. Dünyada korunacak öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan vadimize sahip çıkalım. Kaybettiğimiz su, toprak ve ağaçlar asla geri gelmeyecektir. Bu katliama dur demek için son çare olarak Rize İdare Mahkemesinde dava açtık.”

İkizdere Vadisi’nde Sanko ve Adalı Holding tarafından HES projeleri yapılarak faaliyete geçirilmişti. Yine vadide yapılması istenilen bir başka HES projesine karşı ise bölge halkının hukuk mücadelesi devam ediyor.

Evrensel/ Gençağa KARAFAZLI
02.03.2020

Diğer Yazılar