İkizdere için 53 Milyon dilekçe

İkizdere Eskencidere köylüleri 15 gündür yaşam alanlarını korumak için direniyor. Doğayı ve yaşamı savunanlar olarak; İkizdere’de yaşanan yıkıma ve yaşam hakkını savunan yurttaşlara yapılan baskı ve saldırılara karşı İkizdere halkına ses vermek için Cimer üzerinden şikayet dilekçelerimizi gönderiyoruz.

Dilekçe metni aşağıda yazılı olmakla beraber
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı için verilecek olan dilekçeye ulaşmak için Tıklayın

DİLEKÇE
Bir salgının ortasındayız. Canlarımızı kaybediyoruz. Dünyaya, doğamıza verdiğimiz ağır tahribatın sonuçlarını yaşıyoruz… Kentlerin yaşanabilir havası, suyu kalmadı. Kırlar, dağlar, ormanlar ve dereler bu gidişata karşı, hala dünyamızı var edebilmek için ayak diriyorlar.

Bizler ise, aksine büyük bir düşmanlıkla doğaya saldırıyoruz. Her gün, her saat ve her dakika ağaçları kesiyor, ormanları parçalıyoruz. Yetmiyor; dereleri hafriyatla doldurup, suyumuzu yok ediyoruz…

İkizdere Eskincidere Gürdere insanları, bugün hem doğanın haklarını hem de kendi yaşamlarını korumaya çalışıyor. Zira; evlerine 250 metre uzaklıkta, ormanlık alanda taş ocağı açılıyor. Ağaçlar köklerinden kepçeyle hunharca kopartılıp, taşla toprakla dereye atılıyor. Neden? İyidere’de planlanan lojistik liman için taş ocağına ihtiyaç var! Bakanlık, limanı ‘stratejik yatırım’ olarak nitelendirmiş… Oysa, bir ülkenin ‘stratejik’ olabilecek yegane amacı; suyunun, ormanının, dağının ezcümle doğasının korunması, yarınlara kalmasıdır.

Eskincidere insanları, hepimiz adına bunun mücadelesini veriyor. Anayasa devlete “ormanları, tabiat varlıklarını koruma” görevi vermiş. Devlet bunun aksine davrandığı için; Eskincidere insanları, yükümlülüklerini devlete hatırlatıyor.

Anayasa, Eskincidere insanlarına “sağlıklı ve düzenli bir çevrede yaşama hakkı”, “düşüncelerini açıklama ve yayma özgürlüğü” vermiş. Onlar da bu haklarını barışçıl şekilde kullanmak istiyor. Devlet, buna karşı; Eskincidere insanlarına jandarma gücüyle zor kullanıyor, copluyor ve biber gazı sıkıyor. Bu da yetmiyor, jandarmaya mukavemet ettikleri iddiasıyla gözaltına alıyor.

Gözümüzün önünde doğaya ve Eskincidere insanlarına zulmediliyor; anayasal hak ve özgürlükler alenen çiğneniyor, hiçe sayılıyor.

Bu durumun sonlandırılması amacıyla: İkizdere’deki ER:3396069 NUMARALI CEVİZLİK BAZALT OCAĞI ve ER:3404341 NUMARALI GÜRDERE BAZALT OCAĞI projelerinin derhal durdurulmasını; hak ve özgürlüklerin kullanımını engelleyen kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılmasını talep ederiz.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK
https://www.cimer.gov.tr/
TIKLA:→ E-Devlet Üzerinden Başvuru yada onay kodu yöntemiyle

ŞİKÂYET SAYFASI
İŞARETLE: ↘ Şikâyet ( üst orta)
Kimlik Bilgilerini Gir
TIKLA:→ İleri ( Sağ alt)

BAŞVURU SAYFASI
DOLDUR: Başvuru Detayları
TIKLA:→ ileri ( Sağ alt)

BAŞVURUYU TAMAMLAMA SAYFASI

İŞARETLE: Başvurunuz, CİMER aracılığıyla en kısa sürede sonuçlandırılmak üzere seçeceğiniz kuruma doğrudan iletilecektir. Başvurunuzun ilgili olduğu kurum listede yer almıyorsa İletişim Başkanlığını seçerek işleminizi tamamlayınız.
İŞARETLE: ↘ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ( alt solda)
İŞARETLE: ↘ Yasal bilgileri okudum, kabul ediyorum (sol alt)
TIKLA: →Başvuruyu Tamamla ( Sağ alt)

Diğer Yazılar