Fındıklı’da kafes balıkçılığı istemeyen yurttaşlar bir araya geldi

Fındıklı Yeniköy’de (Gurupit) köy sahilinde yapılmak istenen kafes balıkçılığını durdurmak isteyen yurttaşlar muhtarların katılımıyla bir toplantı yaparak yörelerinde kafes balıkçılığına karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Rize Fındıklı’ya bağlı Yeniköy (Gurupit), mevkiinde Sürsan Su Ürünleri San. Ve Tic. A.ş. tarafından su ürünleri yetiştiriciliği projesi kapsamında yapılmak istenen kafes balıkçılığına karşı köy halkı bir araya geldi. Bir komisyon oluşturup mücadele kararı alan yurttaşlar “Fındıklı kafes balıkçılığı istemiyor” dedi.

Yapılan toplantıya olta balıkçılığı yapanlar, yöre halk temsilcileri, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu katıldı.

Söz konusu proje için, yaklaşık 13 futbol sahası büyüklüğünde ve deniz yüzey alanında 3 bin ton kapasite ile kafes balıkçılığının yapılmasının planlandığını belirten yurttaşlar Karadeniz’in ölmekte olan bir deniz olarak listelendiğini ve projeden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Yurttaşlar, kurdukları komisyon öncülüğünde kafes balıkçılığına karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayarak toplantıyı sonlandırdı.

Haber: Sendika.Org
25.01.2022

Diğer Yazılar