Fatsa’da yapılmak istenen taş ocağına tepki büyüyor

Fatsa ilçesinin Kayaköy-Akçekese Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağına tepkiler büyüyor. Yaşam alanlarını savunan köylüler taş ocağına karşı yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrası piknik yapıldı.

İstanbul’dan Ilıcalılar Derneği yöneticileri ve üyelerinin de katıldığı eyleme Kayaköy-Akçakese Mahalle halkının yanı sıra Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yöneticileri destek verdi. Kayaköy Camii yanından başlayan yürüyüş, taş ocağı yapılmak istenen yere yakın olan Tekelli Tepesi’nde düzenlenen piknik ile sona erdi..

Ilıcalılar Derneği Başkanı Necati Akbaba piknik alanında yaptığı konuşmasında taş ocağının engellenmesinin çok elzem olduğunu belirterek, “Birlikte hareket etmeliyiz. Halk bu konuda duyarlı. İstanbul’dan geldik. Buradan ayrılıp İstanbul’a yerleşmiş olsak da dönüp dolaşıp buraya geleceğiz. Köyümüze zarar verecek olan taş ocağını istemiyoruz. Burada da görüldüğü gibi kadınlarımız çok duyarlı. El ele verip toprağımızı koruyacağız.” dedi.

Bölgeye taş ocağı yapılmasını istemeyen halka her türlü desteklerinin süreceğini vurgulayan ORÇEV Başkanı Gül Ersan, “Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ordu’da da taş ocaklarının sayısı hızla artıyor. Genellikle taş ocakları için, faaliyetten etkilenecek olan insanlara sorulmadan ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veriliyor ve ocaklardaki çalışma ne yazık ki denetlenmiyor. Proje tanıtım dosyasında patlatma sayısı ve kullanılacak patlayıcı miktarı bellidir ama dosyadaki miktara uyulmuyor. Ormanlık alanmış, tarım alanıymış, yerleşim bölgesiymiş önemsenmiyor. Patlatma ve taş taşıyan kamyonlar nedeniyle oluşan toz hem sağlığınızı hem de yetiştirdiğiniz sebze ve meyveleri etkileyecek;  hayvancılığı etkileyecek. Bu sadece sizin değil hepimizin sorunu. Dernek olarak her zaman desteğe hazırız” dedi.

Kaynak: Evrensel

Diğer Yazılar