Doğayı korurken “pandemi cezası” kesilen İkizdereliler: Yılmayacağız

Yaşam alanlarını korumak için direnen İkizderelilere sokağa çıkma yasağını ihlal gerekçesi ile ceza kesildi. Toplamda 80 bin lirayı aşan cezalara İkizdereliler isyan etti.

Pandemide ilan edilen sokağa çıkma yasağında şirketler doğayı talan ederken yaşam alanını korumak için direnen İkizderelilere sokağa çıkma yasağını ihlal gerekçesi ile ceza kesildi.

Toplamda 80 bin lirayı aşan cezaya ilişkin konuşan İkizdereliler, 30 senedir bastıkları topraklarda, tarlalarında, çaylıklarında ceza yediklerini belirtip ekledi: “Devlet sanki olmuş Cengiz. Ali Cengiz oyunları oynuyor. Her yolu deniyor, vazgeçmeyeceğiz.”

İKİZDERE’DE 41 KİŞİYE 80 BİN LİRA CEZA

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Cevizlik köyünde yapımına başlanan taş ocağını protesto gerekçesiyle bölgede bulunanlar hakkında çeşitli kuralları ihlalden güvenlik güçlerince işlem yapıldı. Buna göre 20 kişiye görevi yaptırmamak için direnmek, 1 kişiye kolluk kuvvetini alenen aşağılama, 2 kişiye bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma, 6 kişiye toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet, 5 kişiye konut dokunulmazlığını ihlal olmak üzere 34 kişi hakkında adli işlem uygulandı.

41 kişiye ise koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını ihlalden toplam 80 bin 100 lira idari para cezası kesildi.

DURSUN BAŞ: BANA 900 LİRADAN İKİ CEZA GELDİ

Ceza gelen isimlerden biri Dursun Baş. Her biri 900 lira olmak üzere iki ceza gelmiş ona, oğluna da 900 liralık bir ceza. Yani toplamda 3 ceza gelmiş onun evine. Daha gelir mi, bilmiyor. Sayının da miktarın da sürekli arttığını söylüyor, öyle ki evine 4 ceza gelenler de var.

Eylem görüntülerinin izlenerek ceza kesildiğini söyleyen Dursun Baş, “Direnişimizin 58. günüdeyiz. Bu alanlar bizim evimizden bahçemize, çaylığımıza işimize gittiğimiz alanlar. Yani, başka bir yol yok. Herkes tarlasına, bağına bahçesine gitti o yollardan. İnsanlar bu eyleme gitmenin dışında da hep sokaktaydı zaten. Ama sadece eyleme gidenlere ceza kesilmiş. Kaymakamın yaptığı toplantılar var, Bakan geldi onun gelişinde toplananlar var… Onlara ceza yok. Sadece bize. Devlet sanki olmuş Cengiz” diyor.

BAŞ: YILDIRAMAYACAKLAR!

Cezalara itiraz edeceklerini belirten Dursun Baş şöyle diyor devamında: “Avukatımızda vekaletimiz var, olmayanlar da verecek. İtiraz edeceğiz. Bunlar bizi yıldırmak için. Karşımıza jandarma diktiler, türlü oyunlar açıklamalar… Şimdi de cezalar. Yılmayacağız biz. Bak ben şimdi eylem alanındayım… Sonuna kadar buradayız. Bu ali cengiz oyunları bizi suyumuzu, deremizi, yaşam alanımızı savunmaktan alıkoyamayacak. Ne kadar korkutmuşuz ki insanları bize ceza yazdışar. Sokaklar, lebalep doluyken onlara ceza yok. Ama bize. İnsanlara da destek olmaları çağrısında bulunuyoruz İkizdere taş ocağı olmasın, burası, bu ormanlar bizimdir, çocuklarımızındır.”

“30 SENEDİR BASTIĞIMIZ TOPRAKLARDA CEZA YEDİK”

Dursun Başın eşi Pervin Baş ise, “Kendi malımızda, 30 senedir bastığımız topraklarda ceza yedik. Onlar geldi girdi bizim malımıza. Onlara ceza yok ama bize var” diyor.

Ceza kesilenlerden biri Ayşe Baş. Elinde toplamda 1800 liralık iki ceza makbuzu ile konuşuyor: “Çaylıklara gidiyordum. Burası benim malım, jandarma kesti yolumu, ben de sopayı aldım vurdum yete. Burası benim gidin drdim. Ceza falan demediler. Şimdi eve ceza geldi. Yazsın 10 tane ceza, ne kadar yazarsa yazsın, aha burası evim, bu da malım. Korkutmak için yapıyorlar yapsınlar” diye sesleniyor.

3 BİN 600 LİRA CEZA ALAN DEMİRHAN: ÇOCUKLARIMI KOMUTANIN EVİNE YOLLAYACAĞIM

Cemal Demirhan’a her biri 900 liradan olmak üzere 4 ceza kesildi. Demirhan, “Eşimle beraber şu az üstteki çaylıktaydık, birini orada kestiler. Kendi tarlamızdaydık, çaylığı temizlemeye gitmiştik. Burası sokak değil ki bahçe. Öbürleri nerede kesilmiş bilmiyorum. 4 ceza 3 bin 600 lira. O zaman bütün İkizdere’nin köylerine ceza kesilmesi lazım. Herkes çaylığına bahçesine gitti. Ben bunu nasıl ödeyeceğim. Benim çiftçilik belgem var her şeyim var. Ama 4 ceza kesilmiş. 5 tane çocuğum var, artık cezayı yazan komutanın evine yollayacağım. Ben yoksa nasıl bakacağım onlara” diyor.

NURDAN BAŞ: VAZGEÇMİYORUZ

Nurdan Baş kendisine henüz tebliğ edilen bir ceza olmadığını belirtiyor. Evlere gelen ceza makbuzları ile sayının da miktarın da sürekli değiştiğine dikkat çeken Nurdan Baş, “Zaten biz bu yasakları Cengiz’e fırsata dönüştürmek istiyorlar demiştik. Alana çıkmamızı her şekilde engellemeye çalıştılar. Şimdi de insanlara ceza geliyor. Yani devletin bütün olanaklarını Cengiz için kullanıyorlar. Şimdi de bu cezalar. Cengiz çalışmaya devam etti, onlar toplantılar yaptı vs. Onların hiçbirine yok. Direnen insanlara var. Halk, kendi tapulu arazisinde aldı bu cezayı yani. Ne yaparlarsa yapsınlar vazgeçmiyoruz” diyor.

Evrensel/ Meltem Akyol
17 Haziran 2021

Diğer Yazılar