ORÇEV: ORDU SAHİL DÜZENLEME PROJESİNİ BİLİRKİŞİ UYGUN GÖRMEDİ

Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinde deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesine açtığı davada bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu. Raporda, “Kıyı birimleri, ulaşım ve trafik planlama, jeoloji mühendisliği, şehir planlama açısından yerinde olmadığı görüş ve kanaati oluşmuştur” değerlendirmesi yapıldı.

ORÇEV, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı düzenleme projesi kapsamında Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen mendirekler karşısında dava açmıştı. Bilirkişi heyeti, raporunda; ORÇEV lehine görüş bildirdi. ORÇEV Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Özbucak, bilirkişi raporu hakkında şu bilgileri verdi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinde kıyı düzenleme ve deniz dolguları için açtığımız davalar derneğimiz lehine sonuçlanıyor. Kıyı düzenleme ve dolgu projesini parçalanarak yapılmak istenmiş ve üç parçaya ayrı ayrı açtığımız davalardan biri lehimize sonuçlandı, ikisi hakkında Ordu İdare Mahkemesi lehimize karar verdi ve dava üst mahkemede devam etmektedir. Şu an devam eden dava da parçaların bütüne yönelik bir davadır. Daha önce de Bilirkişi Heyeti raporları lehimize hazırlanmıştı ancak itirazlar nedeniyle yenilendi. Heyet haklılığımızı yeniden belirten yeni raporlarını mahkemeye sundu. Bilirkişi heyeti yedi alanda inceleme yaptı. Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen mendireklerinden biri 700 metre, diğer de 590 metre boyunda planlanmaktadır. Mendireklerin doğu yönüne olan akıntıyı engelleyeceğinden batı yönünde kumların yığılacağını, doğu yönünde ise denizin kıyıyı bozacağı vurgulanmaktadır.”

“MAHKEMENİN RAPORU DİKKATE ALACAĞINA İNANIYORUZ”

Bilirkişi heyeti raporunun yeniden lehlerine çıktığını belirten Özbucak, “Karar verici mahkemedir. Mahkemenin, raporu dikkate alacağına inanıyoruz. Projenin kıyıya ve denizimize zarar vermeden iptal edilmesini bekliyoruz. Doğamızın, sularımızın, denizimizin koruyucusu Ordu İdare Mahkemesi olacaktır. Buna inanıyoruz” dedi.

Bilirkişi raporunda, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Kıyı Düzenleme ve Rekreaktif Amaçlı Dolgu’ projesi için açıklanan Çevre Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı’nın; harita mühendisliği, biyoloji uzmanlığı, çevre mühendisliği açısından yerinde olduğu; kıyı birimleri, ulaşım ve trafik planlama, jeoloji mühendisliği, şehir planlama açısından yerinde olmadığı görüş ve kanaati oluşmuştur.”

Anka – 29 Eylül 2021

Diğer Yazılar