Çayeli Bakır İşletmeleri Yeni Maden Alanı İçin Başvurusu Yaptı

1994 yılından beri Rize Çayeli’de faaliyet gösteren Çayeli Bakır İşletmeleri mevcut maden ocağının yakınlarında yeni bir maden sahası için ÇED sürecini başlattı. Rize Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü sitesinde yapılan duyuru ile Rize Valiliğine sunulan dosyayı uygun bulunarak projeye ilişkin ÇED Süreci başlatıldığı açıklandı.

Çayeli Madenli Beldesi sınırlarında, mevcut maden ve tesislere komşu olan 58,95 hektarlık alanda yeraltı madencilik metodu ile bakır ve çinko cevheri çıkarılması, çıkarılacak madenin Çayeli Bakır İşletmelerinde (ÇBİ) kurulu, mevcut entegre tesislerinde zenginleştirilmesi planlanıyor.  İşlenen maden Rize Limanı (RiPort) tesislerine taşınıp buradan gemilere yüklenerek yurt dışına ihraç edilecek.

Proje alanı Rize ili, Çayeli ilçesi, Madenli beldesi sınırları içinde yer almakta olup Saha üzerinde Madenli beldesine bağlı Özlüce Mahallesi yerleşim birimleri yer alıyor.  Maden sağası Rize il 20.42 KM,  Çayeli ilçe 5.12 KM, Madenli bucak 0.43 KM, Maltepe köy 1.86 KM ve Sarısu köy 0.30 KM uzaklıkta yer alıyor.

14 Aralık 2018 tarihinde “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

“Çayeli Bakır İşletmeleri Türk ve yabancı sermaye ortaklığı olarak 1994 yılında kuruldu.  2004 yılındaki özelleştirme sonrasında Kanadalı Inmet, işletmenin yüzde 100’üne sahip oldu. 2013’te ise yine bir Kanadalı maden şirketi First Quantum Minerals, Inmet’in bütün bakır operasyonlarını satın aldı.”

ÇED Raporuna Ulaşmak için TIKLAYIN

Haber: Karadeniz İsyandadır
31.07.2018

11.01.2019 tarihi itibariyle ÇED sürecine gerek olmadığına dair karar alındı

 

 

Diğer Yazılar