Yargıya karşın Beşikdüzü’nde 3. kez satış kararı

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde AKP çoğunluğu olan belediye meclisi, İdare Mahkemesi’nin iki kez durdurma kararına karşın, Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı’nın Arap şirkete satılması için 3. kez karar aldı. Karara tepki gösteren CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, ”Rezidans ve alışveriş merkezi inşaası için hazırlanan imar planı değişikliği Al Ajaji şirketini ‘rant ve menfaati’ gözetilerek üretilmiştir” iddiasında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Uzun, Trabzon İdari Mahkemesi’nin satışla ilgili belediye meclisi kararının yürütmesini durduran mahkeme kararının hemen ardından, yeni satış kararının alındığını belirtti. Çağdaş ve yaşanılabilir bir çevre ile kentte yaşamanın bir hak olduğunu belirten Güzide Uzun, kentlerde rezidans ve alışveriş merkezlerine kolaylık sağlamak yerine, bunları kent merkezlerinden uzaklaştırma çarelerinin arandığı bir dönemde, Beşikdüzü Belediyesi’nin Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı’nı satış kararının anlaşılmaz olduğunu savundu.

Uzun, ”satış kararıyla kişi başına düşen yeşil alan metrekaresinin azaltılmakta, anayasal hakların korunmasına dikkat edilmemekte, aksine var olan estetik, tarihi, sembolik ve ekolojik değerleri yok edilmektedir” diyerek şöyle konuştu:

Bugün Beşikdüzü’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesiyle “Kent Mirasına” ait mekanların referansları zayıflatılmaktadır. Cumhuriyetin ilanıyla başlayan yeni kentleşme sürecin kentsel ve kültürel değerlerinin de korunması ve tarihe aktarılmasının gereklidir. Uzun yıllarıdır hemşehrilerin kullanımına tahsis edilmiş olan Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı ve kent mirasının geleceğe taşınacak bir katman olarak görülmesi gerekmektedir. Kurtoğlu Parkı uygulandığı dönemin bayındırlık hareketlerinin bir örneği olup, Karadeniz Sahilinde bir sosyalleşme ve paylaşım alanı olarak yıllar boyunca bölge halkına ve misafirlere hizmet sunmuştır. Parkta yapılacak değişiklikler toplumsal hafızada yer alan mekansal kodların ve işaretlerin kaybolmasına neden olacaktır.

YEŞİL ALANLAR ZATEN AZ

Beşikdüzü kayıtlarında geçen ilk imar planlarından bu yana Kurtoğlu Parkı boş imar parseli değil, sosyal donatı alanı olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte Beşikdüzü’nde kişi başına düşen yeşil alanların azlığı sorunu bulunmaktadır. Yeşil alan oranının Batılı çağdaş kentlerin çok gerisindedir. Satış kararıyla Beşikdüzü genelinde kişi başına düşen aktif yeşil alan oranının gerilemektedir. Bununla birlikte park içerisindeki ağaçların kesilmesi kentin simgesel kısmına zarar verecektir.

AL AJAJİ’YE RANT VE ÇIKAR SAĞLANIYOR

Rezidans ve alışveriş merkezi inşaası için hazırlanan imar planı değişikliği Al Ajaji şirketini ‘rant ve menfaati’ gözetilerek üretilmiştir. Rezidans ve alışveriş merkezleri üçüncü dünya ülkelerinin batı medeniyetine özenmesinden başka bir şey değildir. Rezidans ve alışveriş merkezinin inşaasıyla Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı’nın yakın ve uzak çevresi için afet toplanma olarak hizmet verme potansiyeli zedelenecek olması nedeniyle kamu yararına aykırıdır. Şehircilik ilkeleri açısından korunması gereken bu özel, kentsel alanı, tarihsel özelliklerine saygıyla, nitelikli ve yaşanabilir bir alan haline getirme, tasarım değerini yükseltme yönünde kararlar geliştirilmelidir.

CHP BEŞİKDÜZÜ HALKININ YANINDA OLACAK

. İnsanlar ancak kendilerine yaşam desteği sunan bir çevrede yaşayabilirler. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Kararı, yapılaşma yasağı bulunan alanlarda yeni yapı inşa etmenin yasal aracı haline dönüştürülmemesi gerekmektedir. “Kentsel değil Rantsal Dönüşüm”ü şiar haline getiren AKP zihniyetinin Beşikdüzü temsilcilerine şunu söylüyoruz. CHP Trabzon İl Örgütü olarak, Beşikdüzü’nün kent ve çevre değerlerine karşı girişilen saldırılarda Beşikdüzü halkının yanında olduğumuzu beyan eder, bu hukuksuz satışın iptali için Mahkemelere başvuracağımızı kamuoyuyla paylaşırız.

Haber: viratrabzon
26.12.2018

Diğer Yazılar